Wild Orange - Divoký pomaranč

Nazývajú ho aj Optimizmus vo fľaštičke, alebo Tekuté slnko. Stačí jedna kvapka do dlane, dve-tri nadýchnutia a svet sa nám javí krajší.  Je to preto, že látky, obsiahnuté v tomto citrusovom oleji, pôsobia na náš čuchový nerv a povzbudia tvorbu sérotonínu v mozgu - tým vytvárajú veselú, povznesenú náladu.  Skúste si ho nadýchnuť, možno spolu s peppermintom, bude to pre vás estetický zážitok, ale aj relaxačný pocit. Preto Wild Orange patrí medzi najpredávanejšie oleje doTERRA a preto naša kolegyňa Miška Začková presadzuje heslo: Wild Orange do každej kabelky!

Povieme si o jeho účinkoch, spôsoboch použitia a mám pre vás aj niekoľko návodov. No najprv:

Kde a ako sa získava esenciálny olej doTERRA? 

Divoký pomaranč lisujeme za studena, aby sa zachovala jeho delikátna osviežujúca vôňa a silné očistné účinky. Pre doTERRA ho dodávajú overení pestovatelia v Grécku a v južnej Brazílii. Niektoré rodiny v Brazílii so sicílskymi koreňmi sú pestovateľmi pomarančov už v šiestej generácii. Vedomosti a skúsenosti o tom, ako pestovať pomaranče bez chémie a ako vyprodukovať ten najlepší olej, si odovzdávajú už od 19teho storočia. Vtedy ešte olej získavali ručne, tzv. špongiovou metódou. Na pomarančoch je zaujímavé aj to, že sa z nich ani dnes nič nevyhodí - najprv je šťava z dužiny, potom esenciálny olej z kôry a napokon z toho, čo ostane, je veľmi úrodné hnojivo. Pozrite si krátke video o prírode, kde sa "naše" pomaranče rodia, aj o ich  pestovateľoch - o ich vášni, radosti, hrdosti aj vďačnosti. "Máme fantastický vzťah so 44 pestovateľmi, podporujeme ich a oni podporujú nás, a výborná práca pokračuje," hovorí vo videu jeden z miestnych partnerov doTERRA. Kiež by takto o svojich partneroch mohli hovoriť všetci podnikatelia.

Celý spôsob, akým doTERRA získava materiál na svoje oleje, je nesmierne zaujímavý. Firma vypracovala vlastnú metodiku, ktorá sa volá Co-impact sourcing, mohli by sme to preložiť "získavanie zdrojov so spätným vplyvom", s heslom "získať to najlepšie - pomôcť čo najviac", pri ktorej na jednej strane dôsledne dbá o kvalitu materiálu od semienka až po destiláciu, na druhej nachádza úžasné spôsoby, ako pomáhať komunitám, ktoré naše oleje vytvárajú: stavia školy, studne, nemocnice, cesty, podporuje vzdelávanie a podnikanie, to všetko naviac k spravodlivému, včasnému a štedrému odmeňovaniu za prácu. Viac sa o co-impact sourcingu u jednotlivých olejov dozviete na stránke www.sourcetoyou.com. Teraz ide doTERRA ďalej a vyhlásila iniciatívu, že do roku 2030 tento pozitívny vplyv STROJNÁSOBÍ. K tomu vyhodnotila 10 olejov, u ktorých môžeme najviac byť pre pestovateľov a ich rodiny a komunitu užitoční. My všetci k tomu prospechu môžeme prispieť tým, že si kúpime a s vďakou použijeme tieto oleje. Prečo o tom teraz hovorím? Lebo WILD ORANGE je jedným z tých 10 olejov!

Partnerstvo s doTERRA pri pestovaní pomarančov a výrobe esenciálneho oleja Wild Orange vytvára 30 000 pracovných miest a ovplyvňuje tak životy najmenej 90 000 ľudí. Okrem už spomínanej spravodlivej pláce pestovateľom doTERRA napríklad v Brazílii postavila dve školy, v ktorých okrem vzdelávania poskytuje deťom aj jedno sýte jedlo denne. 

Na naplnenie jednej 15 ml fľaštičky oleja potrebuje výrobca cca 5 kg pomarančov. Esenciálny olej doTERRA Wild Orange sa získava miešaním olejov lisovaných až z troch odrôd pomaranča, jedna pochádza z Grécka a dve z Brazílie - aby sa dosiahla tá najkrajšia vôňa a najlepšie účinky. Táto zmes oleja z troch odrôd sladkého pomaranča dostala poetický názov Wild Orange.

A ozaj, vedeli ste, že pomarančovník nám dáva až tri esenciálne oleje? V časovom slede prvým je magický Neroli - olej z pomarančových kvetov, obľúbený u tvorcov parfumov. Druhým je olej z listov a vetvičiek - upokojujúci Petitgrain. No a tretím je olej z kôry ručne zbieraných plodov, ktoré v južných krajoch stromy dávajú 2-3x, esenciálny olej Wild Orange

Aké použitie odporúča doTERRA?

Olej Divoký pomaranč je známy svojou energizujúcou arómou a prečisťujúcimi vlastnosťami. Má vysoký obsah monoterpénov. Určujúcou látkou v oleji Wild Orange, podobne ako u všetkých citrusových olejov, je Limonén, ktorý má okrem iného upokojujúce vlastnosti na pokožku, preto je príjemným doplnením skrášľovacích produktov. Okrem toho podporuje imunitný systém, pôsobí očistne a pri vdychovaní zlepšuje náladu.

V EU bol - vzhľadom na povinnosť priradiť jediný z troch spôsobov použitia - vybratý spôsob použitia "cez pokožku": 

Naneste na pokožku a využite výhody energizujúcich vlastností oleja Divoký pomaranč. 

 • Pridajte pár kvapiek oleja Divoký pomaranč do nearomatizovaného telového mlieka a naneste mlieko na celé telo. 
 • Na povzbudzujúcu sprchu pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja do sprchového gélu a vytvorte penu. 
 • Na masáž, zmiešajte 5 kvapiek s 10 ml základového oleja. 
 • Na kúpeľ, zmiešajte 5 kvapiek s 5 ml základového oleja. 
 • Na parfumovanie, zmiešajte 1 kvapku s 10 kvapkami základového oleja. Len na vonkajšie použitie.  

POZORNENIE: Možná citlivosť pokožky! Uchovávajte mimo dosahu detí. Ak ste tehotná alebo podstupujete liečbu, poraďte sa so svojím lekárom. Zabráňte kontaktu s očami, vnútornou časťou uší a citlivými časťami tela. Po nanesení na pokožku sa na 12 hodín vyhnite UV žiareniu.    

Poznámky: 

 • Telové produkty doTERRA, obsahujúce esenciálny olej Wild Orange (napr. telové maslo wild orange - douglas fir), sú vyrobené s olejom DESTILOVANÝM, čím neobsahuje fototoxické látky a môže sa s nimi ísť rovno na slnko. 
 • Citrusové oleje sú známe tým, že najskôr zo všetkých oxidujú, preto po otvorení spotrebujte fľaštičku najneskôr do roka (hoci, spotreba domácnosti používajúcej esenciálne oleje je často celá jedna fľaštička mesačne). 

Wild Orange je súčasťou našej uznávanej zmesi na imunitu, On Guard, toboliek On Guard+, DDR, xEOmega, a súčasťou mnohých zmesí, určených na masáž a difúzovanie, napríklad Citru Bliss, Adaptiv, Cheer.  

Ako vieme, v Európskej Únii platí nariadenie, že jeden esenciálny olej sa môže odporúčať len na jeden zo spôsobov použitia - vnútorný, masážny, alebo aromatický. doTERRA túto skutočnosť samozrejme rešpektuje a pre jednotlivé oleje vybrala na oficiálne odporúčania vždy jeden z účinkov, v tomto prípade účinok masážny - na pokožku. 

Preto si po ďalšie odporúčania odskočíme na iné územia, alebo napríklad sem  a nazrime aj do praktických skúseností jeho používateľov. Preto prosím nasledujúci text považujte za neoficiálny, za ktorý spoločnosť doTERRA nezodpovedá. 

Overené zmesi na difúzovanie s Wild Orange

Recepty a skúsenosti užívateľov

Stres vie ovplyvniť mnohé oblasti nášho života. Preto je také užitočné "vyfúknuť", uvoľniť po troche z neho - dať si čas na relaxáciu. Doprajte si niekoľko vzrušujúcich, osviežujúcich, potešujúcich a pritom jednoduchých možností, ktoré vám Wild Orange ponúka. Tento olej dokáže vytvoriť ovzdušie pohody a uvoľniť naše napätie. 

Praktická rada: Stačí chvíľu pozorne dýchať, vytvoriť si bezpečné miesto v byte, alebo aj len v mysli, podporiť túto chvíľu difúzovaním pomaranča - spomalí sa náš tep srdca, upokojí sa naša myseľ, takže budeme môcť vo svojom dni pokračovať s väčšou sústredenosťou a ľahkosťou. 

 • Divoký pomaranč s vysokým obsahom limonénu má povzbudzujúce a čistiace vlastnosti, takže je ideálny na podporu zdravej funkcie imunitného systému pri vnútornom používaní.
 • Môže sa používať ako každodenný čistič povrchov v celej domácnosti. Zmiešajte s vodou (alebo zmesou vody a jablčného octu) vo fľaši s rozprašovačom a postriekajte povrchy, aby ste ich vyčistili.
 • Kvapka Wild Orange (alebo Lemon) odstráni  lepkavé zvyšky nálepiek na pohároch či fľašiach. Kvapnúť, trochu počkať, utrieť handričkou. Hotovo.
 • Difúzovanie divokého pomaranča dodá energiu a povznesie atmosféru a zároveň osvieži vzduch. Difúzujte pre dobrú náladu alebo povzbudenie, ak máte náročnejšiu prácu, alebo štúdium.
 • Môžeme si vyrobiť aj bytový sprej: do fľašky s rozprašovačom dáme pár kvapiek alkoholu, pár kvapiek esenciálneho oleja Wild Orange (prípadne zmiešaného s ďalším príjemným olejom, napr. Lavender, Peppermint, Bergamot, Ylang-ylang, Clary Sage, Geranium) a dolejte vodou. Pred použitím vždy treba trochu zatrepať. 
 • Kvapka oleja vo vode môže povzbudiť trávenie, uvoľniť napätie v žalúdku.
 • Divoký pomaranč obohatí každú zmes esenciálnych olejov o sviežu, sladkú a povzbudzujúcu vôňu. Dá sa kombinovať prakticky s každým esenciálnym olejom - zjemní a pozdvihne jeho vôňu. 
 • Každý deň pridajte kvapku do svojho pohára s vodou pre príval vône a na podporu celkového zdravia.
 • Dajte si jednu až dve kvapky do dlane, pretrite si ruky, priložte si ich k nosu a zhlboka vdychujte pre povzbudenie. Toto oceňujú aj mnohé budúce mamičky ako pomoc proti ranným nevoľnostiam.
 • Odporúčané zmesi do difúzera, masáž, vdychovanie z dlane: WO+Frankincense (meditácia, nádej, stabilita, pleťové sérum), WO+peppermint (odvaha, energia, sviežosť, pracovitosť), WO+Air (ľahký dych, eufória, voňavka), WO + douglas fir (telové mlieko, pocit pohodlia, bezpečia), WO + sandalwood (hojnosť, senzualita, eufória), WO + Bergamot (hlboké odstresovanie, ľahkosť, odloženie ťažoby, spokojnosť). WO+Clove (imunita, antioxidant, čistenie vzduchu, omladenie rúk, pocit domova, koláčiky, útulnosti, tepla, Vianoc), WO + ihličnany (chata, Vianoce, oddych). WO sa v skutočnosti hodí takmer do každej zmesi, prináša nadľahčenie, osvieženie, skrášlenie vône každého oleja.  
 • Špeciálny tip pre tých, čo sa niekedy v noci zobudia a nemôžu dospať: skúste si k posteli pripraviť fľaštičku Wild Orange a keď vás niečo prebudí, kvapnite si do dlane a pár krát vdýchnite. Sú takí, čo toto považujú za stopercentný návrat do ríše odpočinku a snov.
 • Pre maminky je to vodotrysk energie. Keď je mama nevyspatá, vyčerpaná nielen fyzicky, ale aj psychicky, nech si ho ovoniava rovno z dlane, aj tak na iné nebude mať čas, a/alebo 2-3x denne kvapka do vody.  Pre deti je WO, aj keď sa to možno nezdá, perfektný olej na dobrú noc a pekné sny. Na strachy a obavy. Difúzujte pred spanim, ešte v kombinácii s nejakým olejom, napr levanduľa, mandarínka. U nás fungovala  TOP kombinacia WO a juniper berry (olej tmy), mojim deťom teraz sedí toto ešte viac ako levanduľka.

Užitočné informácie od Wild Orange vrátane podcastu v angličtine : https://www.doterra.com/US/en/education/pe/wild-orange-oil

Recept na pomarančovo-mandľový peeling: https://www.doterra.com/US/en/blog/diy/almond-orange-scrub

Recept na nádherne voňavú a zdravotne nezávadnú pomarančovú plastelínu: https://www.doterraeveryday.com.au/doterra-diy-friday-wild-orange-play-dough/

Na nete nájdete aj recept na leštiaci sprej na nábytok (olivový olej - jablčný ocot - es. olej wild orange).

Nádherný a bohatý zdroj informácií o Wild Orange nájdete - ako vždy - na stránke www.blissedmama.com, ako aj vo videách ich autorky https://www.blissedmama.com/blog/2022/5/17/wild-orange-essential-oil-benefits-uses-amp-sourcing-with-doterra-co-impact-sourcing-series/.

Takže - ZHRNUTIE našich skúseností:

 • Vnútorne: podpora trávenia, čistenia, imunity
 • Na pokožku: krém na tvár, telové mlieko, kúpeľ, parfum, masáž, sprcha, kúpeľ, peeling. (pozor na slnko)
 • Vdychovaním: z dlane, difúzovať pre dobrú náladu, energiu, proti nevoľnosti a na upokojenie.
 • Špeciálne pre mamy a deti: mame dodá energiu, deti upokojí (zvlášť v kombinácii s levanduľou alebo juniper berry) PLUS na hranie - plastelína.
 • Čistenie domácnosti: do spreja na povrchy, na podlahy, leštenka na nábytok, odstraňuje lepkavé lepky :)

Čo vygenerovala AI

doTERRA Wild Orange je esenciálny olej získaný z kôry ovocia divokého pomaranča a je známy pre svoje osviežujúce a povzbudzujúce vône. Olej sa získava z plodov divokých pomarančov a používa sa pre jeho výživové, liečebné a aromatické vlastnosti. Je to jeden z najobľúbenejších esenciálnych olejov na trhu, ktorý sa používa na rôzne účely.

Ako sa používa doTERRA Wild Orange?

doTERRA Wild Orange sa používa na aromaterapiu a zlepšenie nálady. Stačí dať niekoľko kvapiek oleja do difúzera.  Tento proces môže pomôcť zlepšiť náladu, zmierniť stres a úzkosť, zlepšiť kvalitu spánku a zvýšiť energiu. Olej môžete použiť aj ako parfum alebo pridať niekoľko kvapiek do vášho kúpeľa pre osviežujúci a relaxačný zážitok.

doTERRA Wild Orange sa tiež používa ako podpora trávenia. Môžete si ho pridať do vody alebo do vašej obľúbenej limonády na podporu trávenia a zlepšenie vstrebávania živín. Olej má aj antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú zdravie imunitného systému.

Ďalšie použitie doTERRA Wild Orange zahŕňajú:

 • použitie v čistiacej zmesi na podporu zdravia dýchacích ciest a prevenciu prechladnutia (On Guard)
 • pridanie do kozmetických výrobkov na podporu zdravej pleti a zlepšenie vzhľadu vrások (do večerného krému)
 • pridanie do jedál na zvýšenie chuti a aromatických vlastností (limonády, čokoládové dezerty, ovocné dezerty, džemy)

Ochrana a skladovanie

Ako každý esenciálny olej, aj doTERRA Wild Orange treba skladovať na suchom a chladnom mieste a chrániť pred slnečným žiarením. Treba sa tiež uistiť, že olej je mimo dosahu detí a domácich zvierat. Olej by sa mal skladovať v uzatvorenej fľaši, aby sa zabránilo oxidácii a stratám aromatických vlastností.

Keďže esenciálny olej doTERRA Wild Orange sa získava lisovaním za studena z kôry plodov divokého pomaranča,  obsahuje fototoxické zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť citlivosť na slnečné svetlo. Preto by sa malo pred použitím tohto oleja na pokožke dôkladne preštudovať jeho použitie a prípadné riziká.

Odporúča sa, aby sa na miesto, kde sa olej použije, nevystavovalo slnku po dobu najmenej 12 hodín, aby sa minimalizovalo riziko fototoxicity. Pri používaní tohto oleja sa odporúča používať ho s opatrnosťou a dodržiavať pokyny výrobcu a kvalifikovaného aromaterapeuta.

Je dôležité si uvedomiť, že esenciálne oleje sú veľmi koncentrované a môžu mať rôzne účinky na jednotlivcov. Pred použitím esenciálneho oleja by ste mali vždy skontrolovať jeho použitie a bezpečnosť s kvalifikovaným aromaterapeutom alebo lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.