Trio - vizualizácia

V týchto troch olejoch nám príroda ponúka pomoc s návratom do rovnováhy počas celého dňa, ráno, cez deň i večer. Esenciálne oleje Lemon, Peppermint a Lavender sú také všestranné a tak nápomocné pre naše zdravie, duševnú pohodu aj pre praktický život, že sa oplatí mať ich stále doma, v práci, na cestách i v kabelke. 

Na stránke www.aromaterra.sk/trio máte všetko prehľadne popísané.

Tu sa však, pre ľahké zapamätanie, ponorme do krátkej vizualizácie. 

Predstavme si kruhové pole, rozdelené na tri časti, tri kruhové výseky: v prvom je citrónový sad, v druhom pole s mätou piepornou a tretia časť je na miernom svahu, porastená nádhernými rozkvitnutými kríkmi levandule. Uprostred poľa tryská nádherná fontána a okolo nej sú do kruhu postavané lavičky. Posedáva tu pár veľmi spokojných ľudí - lebo sa im od niečoho uľavilo, ale to sa dozvieme neskôr. 

Na obvode tejto prekvitajúcej farmy sa nachádzajú tri domy, za každým poľom jeden. Je krásne jemné ráno - poďme túto farmu preskúmať.

Vstupujeme do citrónového sadu. Zhlboka sa nadýchni osviežujúcej vône citrónovej silice.  Lemon prináša do nášho života ráno, kedykoľvek ho budeme potrebovať: energiu, čistenie, prebudenie. Stretávame tu farmára, ktorý nás pohostí pohárom vody s kvapkou esenciálneho oleja Lemon pre pravidelnú rannú podporu detoxu a imunity. Kvapku tohto oleja rozotrieme v dlaniach a vdychujeme vždy, keď pocítime potrebu obnoviť svoj optimizmus. Hocikedy cez deň si môžeme jednou kvapkou vytvoriť svieže ráno. Potom nasledujeme hospodára do jeho domu, kde jeho pani pripravuje smoothie a koláč s kvapkou esenciálneho oleja lemon a potom sa obaja dajú do upratovania - čista povrchy, odlupujú nálepky zo zaváracích pohárov, ošetrujú drevený nábytok, všetko s pomocou oleja Lemon. Pani domáca má krásnu pleť aj nechty, lebo si večer dala do krému kvapku zmesi olejov Lavender a Lemon. No na slnko ide až 12 hodín po nanesení krému. 

Rozlúčime sa a prejdeme na mätové pole. Cestou si zopakujeme, že esenciálny olej Lemon podporuje detox, posilňuje imunitu, osviežuje a dodáva optimizmus, pomáha pri čistení v domácnosti, hodí sa do jedál a pestuje pleť a nechty.

Je už skoré popoludnie a mäta je olej tohto času: pomáha fyzickej aj mentálnej výdrži. Stačí vdýchnuť jej olej z dlane, alebo ho difúzovať. Nadýchni sa zhlboka vône mätového poľa. Okolo nás beží atlét, ponúkne nám trocha peppermintového oleja zriedeného s kokosovým, aby sme si natreli uchodené nohy - on to robí pred behom aj po ňom, a ešte si kvapku natrie aj na hrudnú kosť, aby sa mu počas behu dobre dýchalo. Peppermint je olej dňa, práce, pohybu, športu, rutiny, výdrže - fyzickej aj mentálnej. Je aj olejom ľahkého srdca a ľahkých nôh. Prejdeme do domu, kde sa deti učia a mama sedí pri počítači - preto si natreli na spánky a šiju trošku oleja Peppermint, pre dobré sústredenie a mentálnu výdrž a difúzujú zmes Peppermin a Lemon. Otec prišiel z práce, bolela ho hlava a bol aj trošku mrzutý. Sadol si do tieňa, napil sa vody a natrel si trošku oleja na spánky, šiju a poriadne sa ho nadýchol - a o chvíľu bolo napätie fuč. K celkovej pohode prispejú aj peppermintové brownies.

Na chvíľu sa na farme pristavil autobus s deťmi na školskom výlete. Niektorým deťom bolo nevoľno od žalúdka, možno niečo zjedli, a možno z jazdy po serpentínach. Mohli by im natrieť brušká peppermintom, ale domáca pani mala špeciálne balenie, peppermintové guličky, tzv beadlets, ktoré obsahujú 1/3 kvapky peppermintu a z ktorých jedna obvykle stačí na to, aby sa žalúdok upokojil. 

Podvečer, keď pôjdu na návštevu k babičke, natrú jej chrbát a kolená zmesou olejov peppermint a lavender s kokosovým olejom, pre úľavu a dobrú pohodu. Ak si už medzitým babička po návrate z lekcie salsy neurobila z týchto olejov a epsomskej soli kúpeľ nôh!

Všimli sme si, že na mätovom poli nelietajú žiadne komáre! To preto, lebo ich mäta odpudzuje. A keby nás nejaký inde poštípal, kvapka peppermintového oleja zmierni reakciu. 

Cestou z tohto domu si pripomíname, že peppermint je priateľom uvoľnených a tonizovaných svalov, dobrého trávenia, ľahkého dýchania, mentálnej aj fyzickej energie a sústredenia. 

Prichádza večer a nás láka levanduľové pole. Vznáša sa nad ním upokojujúca, hojivá vôňa - zhlboka sa jej niekoľko krát nadýchni! Je tu pre teba vždy, keď potrebuješ energiu večera - upokojenie, uvoľnenie, ale aj ukončenie, odpustenie, schopnosť niečo mentálne, emocionálne uzavrieť. 

Vdychuj a cítiš, ako sa tvoj nervový systém ukľudňuje, ako by si celé telo povedalo: som v bezpečí, môžem oddychovať, môžem sa liečiť, regenerovať, môžem len tak BYŤ. 

V dome na stráni nad poľom mama ukladá deti k spánku a každému trošku natrie na chodidlá esenciálny olej Lavender a dá im aj privoňať. Je to taký ich večerný rituál. Podvečer sa pri žehlení popálila, ale rýchlo zasiahla levanduľa, a jednému z detí tiekla krv z nosa, čo je jediná situácia, kedy môžeme celkom máličko oleja prstom naniesť do nosa - a voilá - krv sa zastavila. 

Potom im zavolá suseda, aby im povedala, že úzkostné pocity, ktoré sa jej občas zmocňovali, sa veľmi zlepšili s levanduľou. Tak jej napadne, že vyrobí osviežujúci sprej do auta s použitím olejov lavender  a lemon. 

Pred spaním si mama na očistenú pleť a na nechtové lôžka nanesie krém s pridaním olejov lemon a lavender. 

Kým prejdem do stredu poľa, zrekapitulujeme si, že esenciálny olej Lavender pomáha hojiť pokožku, uvoľňuje úzkosť a napätie, pomáha pri navodení hlbokého regeneračného spánku.