V tomto článku sa dozviete: 

 • 16 receptov na použitie oleja Bergamot v kozmetike, samoliečení aj v kuchyni, napríklad aj večerný rituál pre euforické zaspávanie a krásnu pokožku,
 • čo má spoločné Bergamot a posvätný olej pomazania,
 • prečo vieme, že Bergamot je jedným z najfalšovanejších olejov sveta,
 • a čo pomohlo malému dievčatku, ktoré nemohlo spávať 
 • a čo má Bergamot spoločné s Grófom Sivým!

Ako keby Lavender a Lemon mali bábätko,

povedala raz Emily Wright, spolu-zakladateľka doTERRA, o Bergamote. Vystihla tým výnimočnú schopnosť tohto oleja povzniesť, osviežiť a zároveň upokojiť.  Deje sa to vďaka tomu, že Bergamot v sebe spája dva zdanlivo protichodné zložky, hojnosť látok linalyl acetate a linalool (Lavender), ale aj Limonene,  terpinene, β-pinene (Lemon). Vonia však úplne inak ako tieto dva, po svojom, neopakovateľne, sladko - horko, letne, exkluzívne.  

Bergamotový esenciálny olej je získavaný z malých, žlto-zelených vráskavých a nejedlých plodov Bergamotu, citrusového stromu s botanickým názvom Citrus bergamia. Tento olej je známy pre svoju zaujímavú arómu a má mnoho užitočných vlastností.

V EU je z legislatívnych príčin len na vonkajšie použitie. UPOZORNENIE Po nanesení na pokožku sa aspoň na 12 hodín vyhnite UV žiareniu! Kombinácia bergamotu a slnka môže spôsobiť škvrny na pokožke. Možná citlivosť pokožky. Uchovávajte mimo dosahu detí. Ak ste tehotná alebo podstupujete liečbu, poraďte sa so svojím lekárom. Zabráňte kontaktu s očami, vnútornou časťou uší a citlivými časťami tela.

Mimo EU je tento istý 100-ný bergamotový esenciálny olej odporúčaný aj na difúzovanie a vnútorné použitie. 

Na čo je dobrý: 

 1. Na pleť sa používa už stáročia - riedený do večerného krému na jej tonizáciu a omladenie, najmä mimo najslnečnejších mesiacov,
 2. ako prirodzený zlepšovač nálady - už stáročia sa používa na upokojenie nervov, zmiernenie príznakov úzkosti a depresie, nespavosť: difúzujeme, pridávame do kúpeľa, masáže, a podľa emocionálneho kolieska nás vedie od sebaposudzovania k sebaprijatiu, takže sa zaraďuje aj medzi afrodiziakálne oleje,
 3. čistenie: Bergamotový esenciálny olej má silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré mu umožňujú bojovať proti baktériám, vírusom a hubám. Môže byť použitý na dezinfekciu vzduchu, čistenie pokožky a môže sa skúšať na liečbu rôznych kožných problémov spojených s mikroorganizmami,
 4. Trávenie: Bergamotový esenciálny olej sa používa na podporu trávenia a zlepšenie tráviaceho systému. Môže stimulovať sekréciu žalúdočných štiav a enzýmov, čo môže zlepšiť trávenie a zmierniť príznaky tráviacich problémov, ako je napríklad nadúvanie a pocit ťažkosti,
 5. ako ochutidlo - známy čaj Earl Grey je čierny čaj s pridaním bergamotovej silice, ktorý vymyslel gróf Grey (v preklade Sivý) v roku 1830. 
Valerie Ann Worwood vo svojom monumentálnom diele Nová voňavá lékárna okrem spomínaných uvádza ešte aj takéto pôsobenie bergamotového oleja: infekcie, horúčky, cystitída, rany, akné, opary, stres, nespavosť, strach, emočná kríza, antibakteriálne pôsobenie, protikŕčové, sedatívne. 


Podľa knihy Gifts of the Essential Oils je bergamot 

 • zdrojom toho druhu radosti, pri ktorom sa vzdáme, oddáme, zľahka plávame s prúdom, dôverujeme sebe, že v hĺbke vieme, čo je pre nás dobré  aj svetu, že má pre nás dobré veci. 
 • Rozpúšťa neistotu a odháňa strachy, oba druhy strachov, známe aj neznáme. 
 • Preniká k nám ako lúč svetla a poznania. Keď je nám ťažko, pomáha nám vymaniť sa zo sťažovania a vnútorného prehrávania príbehov a namiesto toho sa spojiť so svojím zdrojom sily. 
 • Pomáha nám nepodliehať porovnávaniu. Či ruža ľutuje, že nie je jedľou? Alebo jedľa, že nie je kapustou? Každý z nás prinesie úžitok a bude mať naplnený život, keď budeme najlepšou verziu seba samých. Je VEĽMI DôLEŽITÉ, aby sme stále lepšie poznali svoje výnimočnosti a obohacovali nimi svet. Lebo na toto sme sem prišli. Kontakt so sebou a úcta k sebe, blízky vzťah so sebou nám umožňuje aj blízky vzťah s druhými. Čím vyššie vyrastieme v úcte k tomu, kým sme boli stvorení, tým ľahšie nám bude prekračovať príležitostné pocity žiarlivosti, seba-odsudzovania, závisti, súťaživosti a z toho vyplývajúceho strachu. Bergamot nám pripomína, že nie sme ani menší, ani väčší od nikoho na tomto svete, ale že sme unikátny kúsok skladačky. 
 • Kontakt s vlastnou hodnotou je cesta k hojnosti. "Zaslúžim si to najlepšie" znie, ako keby ostatní mali dostať niečo horšie. Lenže pre ružu je najlepšie niečo iné ako pre brezu. Ak nevyhľadávame to najlepšie pre našu dušu a telo, potom neplníme svoju úlohu.  


Ako ho používať: 

 1.  Pridajte 2-3 kvapky do celého kelímka večerného krému.
 2. Difúzujte v učebniach, na pracovisku, doma, keď je stres vysoký a keď prítomní potrebujú osvieženie a zlepšenie nálady. 
 3. Pridajte jednu či dve kvapky do svojho večerného čistiaceho prípravku na pleť.
 4. Nakvapkajte esenciálne oleje Bergamot a Clove (klinček) do neutrálneho telového mlieka a natrite si celé telo, alebo aspoň chodidlá a ruky. Je to večerný rituál, ktorý vám prinesie eufóriu a pestovanú pokožku. 
 5. Vmasírujte večer po jednej kvapke do každého chodidla pre pokojný, hlboký, osviežujúci spánok.
 6. Vdychujte z fľaštičky, alebo z dlane kedykoľvek pocítite potrebu spríjemniť si deň. 
 7. Kvapnite kvapku na mydlo, dobre napeňte a naneste na pokožku pri sprchovaní a vychutnajte si očistné, osviežujúce účinky oleja na telo aj na dušu. 
 8. Masážny olej: zmiešajte 5 kvapiek s 10 ml základového oleja, napríklad frakcionovaného kokosového. 
 9. Na kúpeľ zmiešajte 5 kvapiek s 5 ml základného oleja, alebo miskou epsomskej soli.
 10. Na parfumovanie, zmiešajte 1 kvapku s 10 kvapkami základového oleja. Bergamotový esenciálny olej (ale najmä jeho syntetické náhrady) je jednou z kľúčových zložiek v mnohých parfumoch a kozmetických výrobkoch. My si môžeme dopriať pravú voňavku z tohto oleja - opäť pripomíname, že najmä v zime, keď nevystavujeme pleť slnečným lúčom. Výborne sa do parfumu kombinuje napríklad s olejmi Grapefruit, Douglas fir, Serenity, Lime, Geranium, Lemongrass. 
 11. Kvapnite ho na podlahu sprchového kúta. Horúci vzduch vám ho vynesie k nosu a urobí zo sprchy mimoriadny senzorický zážitok. 
 12. Difúzujte tam, kde chcete podporiť čistenie vzduchu od mikroorganizmov. 
 13. Riedený skúste natierať na ochorenia pokožky spojené s mikroorganizmami (nie na sliznice). 
 14.  Dajte kvapku Bergamotu a kvapku Wild Orange do vody a vypite.
 15.  Pridajte do čierneho čaju a získate čaj Earl Grey. Hotovú zmes skladujte v chladničke, aby olej neoxidoval. Čaj podávajte samotný, alebo s mliekom, alebo trochou citrónovej šťavy. Modernejšiu verziu môžete vyrobiť tak, že Bergamot pridáte do čaju Rooibos, trebárs aj s trochou sušenej citrónovej trávy, ibišku, alebo zázvoru. 
 16. Horúci nápoj: šťava z jedného pomaranča, jedna kvapka esenciálneho oleja Wild Orange, JEDNA kvapka esenciálneho oleja Bergamot, zalejeme horúcou vodou. Toto je zázračný čaj dobrej pohody!
 17. Keď idete na rande: rozotrite jednu kvapku v dlaniach a poriadne sa nadýchnite. Keďže na emocionálnej úrovni má vraj schopnosť podporiť naše sebaprijatie, sebaúctu, seba-vedomie, prečo ho nepožiadať o pomoc pred stretnutím, na ktorom nám záleží?
 18. Vždy, keď niekto okolo vás uspeje a vás to zabolí, keď sa s niekým porovnávate, siahnite po Bergamote!! Bergamot vás vovedie do energie úspechu, žiarivého prejavenia vlastných schopností, ľahkej a vydarenej spolupráce. Bergamot uvoľňuje zovretie úzkostlivého porovnávania a žiarlivosti a otvára nás vlastnej veľkoleposti a schopnosti prospievať tomuto svetu aj sebe. 

Zaujímavosť I: 

Podľa riaditeľa nezávislého inštitútu na testovanie pravosti olejov, APRC, sa na svete predá 18-krát väčšie množstvo oleja s názvom "100% natural Bergamot", než sa vypestuje. Keďže tieto stromy sa pestujú len talianskej Kalábrii (Kam ich z pôvodného domova, Kanárskych ostrov, priviezok Krištof Kolumbus) a počet stromov je známy, je ľahké odhadnúť, koľko pravého bergamotového oleja sa za rok na svete získa.

Zaujímavosť II:  

Používa sa aj ako posvätný olej pomazania

Náš starokatolícky kňaz Martin ma upozornil na to, že bergamotový olej je v niektorých krajoch súčasťou chrizma.  

Na Zelený štvrtok ráno biskupi po celom svete svätia chrismo - olej pomazania. Je to zmes olivového oleja a vonných látok, ktorá sa používa na pomazanie pri krste, birmovaní, svätení kňazov, biskupov, posvätení kostola, oltára a podobne. 

Do tohto oleja pomazania idú na rôznych územiach rôzne esenciálne oleje, napríklad myrha, kadidlo, peruánsky balzam, ruža, škorica, cassia, puškvorec, nard, gardénia, klinček, nové korenie. A v niektorých krajoch používajú tajný recept, ktorý pozná vždy len jeden lekárnik. Tento olej používajú nielen katolíci, používal sa už v starom Ríme, používajú ho východné Cirkvi, Starokatolíci a aj Anglikánska Cirkev Chrismom pomazala kráľa Karola pri korunovácii (parfumovaný bol sezamom, ružou, jazmínom, škoricou, benzoínom, jantárom a pomarančovým kvetom - neroli).

Pre nás je zaujímavé, že diecéza Locri-Gerace z jihotalianskej Kalábrie každý rok rozosiela ostatným talianskym diecézam do oleja pomazania esenciu z Bergamotu! 

Zaujímavosť III:

Mimochodom, gróf Grey II. bol v 19. storočí aj predsedom vlády Veľkej Británie. Dohliadal na zrušenie otroctva vo vtedajšom Britskom Impériu a zaslúžil sa o reformu volebného zákona - no jeho meno vo svete aj tak preslávil ten čaj.

Esenciálny olej doTERRA Bergamot si môžete u nás ľahko kúpiť:

 • za maloobchodnú cenu 46 €, ak nemáte na doTERRA e-shope svoj vlastný účet - členstvo,
 • alebo za 34,50 €, teda za cenu o 25% nižšiu, ak máte členstvo, alebo vám ho teraz ľahko vytvoríme. Stojí to 24 € (ak si kúpite niektorý zo štartovacích balíčkov, potom bez tohto poplatku).  Členstvo vás k ničomu nezaväzuje a prináša vám okrem lepších cien aj naše poradenstvo zdarma. 

Poznáte takých, ktorým by bol tento olej užitočný? Prepošlite im link na tento článok. Pomôžete im zlepšiť zdravie a pohodu a podporíte aj našu prácu. 

Máte otázku, chcete newsletter o prírodných liečivách, chcete si objednať?