• Nechce sa vám čítať? Vypočujte si epizódu o Lemongrass na Spotify alebo Anchor.  
 • Esenciálny olej doTERRA si môžete u nás ľahko kúpiť za maloobchodnú cenu 16 €, ale aj za veľkoobchodnú cenu 11,75€, teda o 25% nižšiu, bez povinnosti objednávať, bez minimálnej objednávky. Jednorazový registračný poplatok  je 24 € a platí rok, ale ak si vyberiete niektorý z dobre zostavených balíčkov, je to bez poplatku). No kľudne sa ozvite a poradíme.  
 • Poznáte niekoho, komu by bol tento olej užitočný? Prepošlite link na túto stránku a pomôžete im zlepšiť zdravie a pohodu. 

Lemongrass - Citrónová tráva

Trochu neprávom prehliadaná, možno preto, že patrí medzi najlacnejšie oleje. doTERRA však nevytvára ceny podľa účinku, ale podľa aktuálnych nákladov. 

Ako obvykle, berme túto stránku tak, že doTERRA berie zodpovednosť za informácie, ktoré uviedla v letáku pre daný región, v súlade s legislatívou daného regiónu (otvorte si informačné listy vyššie). Ostatné informácie zahŕňajú naše skúsenosti a inšpirácie z literatúry a zdrojov uvedených úplne naspodu textu. 

V tomto článku sa dozviete: čo to je, aké má zdravotné účinky, recepty a odkiaľ vlastne je a prečo je jedným z najvplyvnejších olejov doTERRA. Na záver bude moja story s repelentným účinkom Lemongrassu a strhujúce informácie o chémii tejto kúzelnej trávy. 

Najhlavnejšie spomínané účinky:

Podpora trávenia a močových ciest.

Čistenie telo zvonka, zvnútra, prostredie, povrchy, emócie.

Uvoľnenie napätia v svaloch, regeneruje.

Podpora bunkového zdravia, znižovanie zápalu, antimikrobiálne vlastnosti.


Použitie esenciálneho oleja Lemongrass

Vonia ako citrón plus dym, alebo bylinky, veľmi čisto. Citrónovú trávu pre doTERRA pestujú na severe Indie, vysoko v horách, kde svieži vzduch a časté dažde dajú vyrásť najkvalitnejšej rastline s vysokým podielom zložky Neral (popri Geranial a Geraniol).  Jeho chémia je veľmi zaujímavá, píšem o nej nižšie. 

Lemongrass je obľúbeným olejom mojej kolegyne Zdenky, ktorá ho s úspechom "ordinuje" svojej rodine a blízkym v kapsuliach spolu s Frankincense a Copaibou pri jesenných prechladnutiach. Zuzka Lukačovič ho nazýva "švajčiarsky nožík" medzi olejmi. 

Pôsobí ako repelent

Pridajte do telového mlieka, difúzujte, urobte si bytový sprej (esenciálny olej, trochu alkoholu alebo rastlinného glycerínu (dostať na www.pgchem.sk) a doliať vodou, do sprejovej fľašky). Môžeme si postriekať odev pred odchodom do prírody, alebo rozptýliť v interiéri. Môžete kombinovať napr. s geranium, clove, lemon eucalyptus - úplne dole je celý zoznam repelentných olejov. 

Je aj súčasťou repelentnej zmesi TerraShield.

Super prospieva v sprejoch proti voškám v záhrade.

Pred odchodom do prírody naneste/nastriekajte na pokožku a odev, potom opakujte každé 2 hodiny. 

Podporuje cirkuláciu

Tí, ktorí trpia opuchmi a chcú celkovo podporiť krvný obeh - Lemongrass je pre vás! Aromatouch + Lemongrass na dlhé cesty lietadlom.  Spolu s Cypress a Aromatouch výborný pri opuchajúcich členkoch.

Pozor dávajte, ak užívate lieky na riedenie krvi - Lemongrass mierne znižuje zrážanlivosť, používajte ho s mierou. 

Aj obeh lymfy.

Pridajte si ho do telového mlieka, natierajte riedený na miesto želaného účinku.  Pri detoxe a podpore obehu lymfy užívajte 1 kvapku v kapsuli, pri zadržiavaní vody vnútorne + nanášajte na chodidlá (našla Katka v Essential life). 

Na dochucovanie jedál

Citrónová tráva sa už roky používa v ázijskej kuchyni do polievok, čajov a karí, ako aj k rybám, hydine, hovädziemu mäsu a plodom mora. Hodí sa aj do sladkých jedál a je z neho výborný čaj (samostatne, alebo na dochutenie iných čajov). 

V Thajských jedlách môžeme použiť esenciálne oleje Lemongrass, Ginger, Cilantro, Limeta. 

Okrem Limety všetky uvedené oleje pridávame do jedla radšej špáradlovou metódou (namočiť špáradlo do oleja a potom do jedla), lebo celá 1 kvapka by bola priveľa. 

Navodzuje pohodu a uvoľnenie

Ukľudňuje a aj znižuje krvný tlak. Citrónová tráva má prenikavú bylinnú arómu, ktorá môže rozžiariť akýkoľvek priestor.

Podporuje čistenie na všetkých úrovniach - difúzujte počas diéty, detoxu, ale aj pri upratovaní.

Používajte samostatne, alebo kombinujme s Lavender, Cardamom, Spearmint v masáži, difúzeri, kúpeli (s Epsomskou soľou a sódou bicarbonou). 

Podporuje zdravú zápalovú odpoveď.

V laboratórnych podmienkach účinne hubí niektoré vírusy a baktérie. Niektorí naši členovia preto s obľubou a úspechom užívajú proti jesenným sezónnym sopľom. (Jarné sople radšej riešime tobolkami Tri Ease a vdychovaním kombinácie Lavender - Lemon - Peppermint.) 

Pomáha aj cievam - aby nebol v nich zápal, ktorý by podporoval ukladanie sklerotických plátov.

Užívajte v kapsuli kombináciu Lemongrass + Frankincense + Copaiba, nanášajte Lemongrass neriedený na chodidlá.   


Športovci

Natierajte po tréningu, po behu, turistike. 

Reparuje poškodené štruktúry. Thajský kostihoj! 

Podporuje regeneráciu svalov pod tvrdom tréningu, zabraňuje svalovici a podporuje budovanie svalovej hmoty.

 • Natierajte spolu s Deep Blue (obe riedené) na miesta želaného účinku, 
 • kvapku lemongrass pod jazyk, 
 • k tomu vnútorne užívať Deep Blue polyfenoly a LLV).  

Podporuje trávenie a metabolizmus

A preto sa ňou v ázijskej kuchyni dochucujú jedlá - zaraďme ho aj my! Napr. do nápojov, čaju, urobme si dip (smotana, soľ, korenie, olivový olej, lemongrass es. olej).

Môže pomôcť zmierniť zažívacie problémy, ako sú nadúvanie, zápcha a žalúdočné nepohodlie. Podporuje dobré trávenie, ale celkovo ho harmonizuje - aj reguluje "žravosť".

 • Pre podporu trávenia kombinujte po 2 kvapky Lemongrass a Peppermint do kapsule, prípadne s Grapefruit alebo Wild Orange. 
 • Podľa MUDr. Pavlíny Rozínkovej pomáha pri čistení hrubého čreva od nesprávneho bakteriálneho osídlenia, preto je aj súčasťou GX Assist.
 • Sľubný je pri podpore liečenia zápalu žalúdka (v kapsuliach spolu s frankincense),
 • regulovaní cukru a cholesterolu (užívať v kapsuli dlhodobo, prípadne kvapnúť na lyžičku mletého silybu mariánskeho 3x denne pred jedlom). 
 • Pomáha stráviť laktózu (užívajte v kapsuli spolu s TerraZyme - tráviacimi enzýmami).
 • Pri niektorých intoleranciách prospieva do kapsule kombinácia Cilantro + Lemongrass. 

Čistiaci prostriedok a deodorant

Do vody jablčný ocot a Lemongrass, prípadne v kombinácii s Rosemary, alebo Lemon: výborný sprej na kuchynské povrchy a pracovné plochy. 

Kvapnite 1 kvapku Lemongrass (prípadne + 1 kvapku Siberian Fir) na vnútornú stranu rolky toaletného papiera - deo na WC. 

Bytový sprej: voda, pár kvapiek rastlinného glycerínu, pár kvapiek Lemongrassu - ovonia celý byt. Môžete pridať Purify, Siberian Fir, Lavender. 

Pranie: pridajte pár kvapiek do nádobky na aviváž (bez aviváže), prípadne s pridaním trochy octu. Alebo kvapnite na obrúsky v sušičke. Čistí, dezinfikuje, pekne navonia.

Potpouri, pasívne difúzery, napr. v aute, skrini, špajzi: ak túžite mať vo svojej zmesi (v skrini, v aute) citrusovú vôňu, dajte Lemongrass alebo Citronellu, nie citrusový olej, pretožie tie ľahko oxidujú a zmenia vôňu na nepríjamný pach. 

Proti parazitom v domácnosti: vystriekať koberce, pri prezliekaní perín periny, matrace. 

Jednu kvapku na dvierka umývačky zvnútra, krásne vonia. 

Emocionálne účinky

Čistí energiu.

Uvoľňuje pocity zúfalstva, toxicity, znečistenia a letargie, negativity. 

Nastavuje nás na mód liečenia a čistenia. Pomáha púšťať, čo nepotrebujeme.

Podporuje koncentráciu. 

Natierajme sa ňou (riedenou), difúzujme. 

Ak nemáme odvahu opustiť niečo staré a posunúť sa vpred (upratovanie bytu, tela, duše, vzťahov, záväzkov, aktivít). Podporuje rituálne čistenie. 

Rozprúdenie životnej energie, získanie istoty v rozhodnutiach, ktoré sú vždy aj vzdávaním sa. 

Spolu s Purify difúzujme niekoľko dní za sebou, ak chceme svoj priestor očistiť a pripraviť sa na nové zážitky a objavy.  

Liečenie srdca: Kto sa chce "vypísať" z trápení, nech najprv kvapne na papier Lemongrass, Thyme a Wintergreen (namiesto neho Deep Blue alebo Copaiba), chvíľu sedí v tichu a dýcha. Potom to, čo napíše, nech roztrhá a/alebo spáli a na nový papier napíše to konštruktívne, čím chce svoj pocit nahradiť. 

Difúzujme, vdychujme z dlane, natierajme na chodidlá, ak chceme uvoľniť zaseknutie, uviaznutie, prebytok emocionálnej toxicity. 

Kvasinky, plesne

Kvasinky  v pošve - tzv. štamprlíkový recept môže obsahovať aj Lemongrass. Recept nájdete nižšie.

Podobné oleje môžeme menej riedené nanášať aj na pleseň na nechtoch, viac krát denne.

Mikrobiom čriev - nastavenie nového poriadku podporí Lemongrass.

Plesne na potravinách: v Holandsku prebiehajú experimenty s výrobou fólií na ovocie s obsahom Lemongrassu. Dovtedy: postriekajte čerstvé jahody slabým roztokom jablčného octu s vodou a do krabičky vložte servítku s kvapkou Lemongrassu, prípadne aj Lemonu. Vydržia dlhšie a budú aj veľmi chutné.

 • Užívajte vnútorne, 
 • natierajte riedené na pokožku, 
 • kvapnite na sklený vrchnák nádoby s ovocím, alebo vložte servítku s kvapkou Lemongrasu, prípadne aj Lemonu.

Čistí, rozjasňuje a tonizuje pokožku

Má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť akné, podporovať zdravý vzhľad pokožky a zlepšiť tón pokožky. 

Je súčasťou mnohých exkluzívnych prípravkov na pleť, ale aj mydiel a parfumov. Pre mladých proti pupákom a pre zrelú pleť na osvieženie. Ukľudňuje vlasovú pokožku, podporuje jej zdravie bez lupín. 

Sprej na pokožku hlavy: voda, trocha rastlinného glycerínu, lemongrass. Nastriekame po umytí vlasov. 

Pridajte kvapku do pleťového tonika, alebo do telového mlieka pre čistú, žiarivú pokožku, peknú vôňu a podporu mikrocirkulácie.


 

Pomocník štítnej žľazy

Aj pri hyper- aj pri hypo-.

Zmesi na podporu štítnej žľazy (do 10 ml roll-onu 30 kvapiek esenciálnych olejov, doliať kokosovým olejom, používať najmenej mesiac, ale odporúča sa tri mesiace.  Oleje: 

Lemongrass, Myrrh, Frankincense,

k tomu niektoré z týchto: Lavender, Balance, Basil, Clove, Blue Tansy, Geranium, Peppermint, Marjoram, DDR Prime.

Vnútorne k tomu užívať LLV a DDR prime tobolky na bunkové zdravie (obsahujú lemongrass, frankincense, wild orange, litsea, thyme, clove, niaouli, summer savory), dlhodobo. 

Samostatne užívajte vnútorne v kapsuli a natierajte na spodnú časť palca na nohe.  

Dezinfekcia rúk

Dezinfekčný a súčasne protistresový sprej na ruky: voda, rastlinný glycerín, aloe gél, lemongrass. 

Ak nemáte nič iné, napríklad na cestách, v prírode, pár kvapiek lemongrassu a trocha vody poslúžia na umytie rúk, ale aj ovocia, zeleniny. 


Močové cesty, obličky

Obličky, močové cesty, močový mechúr, kandida. 

Ďalšie dobré oleje na urinárny trakt: Cypress, Geranium, Zendocrine, DDR (tieto natierať riedené na podbruško a kríže, okrem Cypresu aj vnútorne). 

 • Lemongrass kombinujme s Borievkou (Juper Berry), prípadne aj Copaiba, vnútorne (v kapsuli), aj riedené natierajme na podbruško a kríže.
 • Ešte viac riedené rovno na sliznicu.

Voľné radikály, Prevencia vážnych ochorení

Pri vnútornom použití podporuje aj ostatné telesné systémy, preto je aj súčasťou oleja a toboliek DDR.

Pomáha proti chronickému zápalu (napr. artritída) a tým pádom preventívne aj proti prípadnému abnormálnemu rastu buniek.  

Užívajte dlhodobo v kapsuli, alebo nasaďte dlhodobo DDR.

Ťažkosti s pohybovým aparátom

Kĺby, šľachy, väzy, svaly!

Uvoľňuje napätie vo svaloch, podporuje regeneráciu svalov. Napríklad po rehabilitačnom tréningu, alebo po dlhom sedení za počítačom. Kombinujme s Deep blue, alebo Aromatouch v masáži (s frakcionovaným kokosovým olejom).

Na všetko, čo bolí: zápaly, zranenia, bolesti. Koleno, artritída, vytknutý členok, zamrznuté rameno, karpálny tunel. Dlhodobo natierať riedeným Lemongrassom, vždy prikryť, napr. obviazať. Môžeme doplniť Deep Blue, alebo Aromatouch, Copaiba, Turmeric, Frankincense. Aj chronické problémy, aj seniori (vynikajúce výsledky spolu s Deep Blue Polyfenoly a LLV).

Dobre sa kombinuje

V difúzeri krásne vonia aj v kombinácii s citrusmi, napríklad Lemon + Wild Orange. 

Skúste aj kombinácie s Vetiver (uvoľnenie nervov), Tea Tree (čistá pleť), Clary Sage (podpora menštruácie - natieraním na podbruško, pohodová nálada (difúzovanie)), Siberian Fir (pohybový aparát, dobrá nálada), Grapefruit (trávenie, dobrá nálada). 

Výborne ochucuje čaje (čierny, rooibos, bylinkový). 

Lemongrass + Ginger + Hawaiian Sandalwood, táto zmes sa volá Posvätné svetlo. 

S Douglas Fir, Geraniom a Majoránom pomáha pri strate a žiali. 

Z knihy Gifts of the Essential Oils

Jeho dar: Jasnosť, Čistenie

Afirmácia: Cesta predo mnou je čistá.

Ako svetelný meč nás odsekne od toho, čo už nepotrebujeme. Odstráni všetko, čo má puch či pachuť starých zranení, urážok, horkosti, emocionálnych bremien. Všetko, čo nás ťahá dolu, alebo nazad.

Uvoľňuje priestor v obydlí i v duši, aby mohla prísť nová, čistá energia, aby sme mohli obnovení pokračovať. 

Jeho svieža, povzbudzujúca energia nás učí nebrať veci, ani seba, tak vážne. Umožňuje nám vidieť do samej podstaty mechanizmu, ktorým manifestujeme realitu. 

Pridávajte do zmesí, keď chcete podporiť vyjasnenie situácie, vyčistenie vzťahov, odpútanie sa od nepotrebného, alebo akceptovanie straty (aj ako podporu pri žialení), keď chcete podporiť jasné, čisté, poctivé, harmonické úmysly a vzťahy. 

Ako každý olej, aj Lemongrass najlepšie pomáha, keď je organizmus dostatočne vyživený. Nezabúdajte si pravidelne dávať Lifelong Vitality.

Pozor naň, je to horúci olej!

 • Na pokožku ho pre istotu vždy riedime.
 • Tehotné a kojace ženy a deti do 6 rokov - pre vás je nevhodný. 
 • Ako vždy, dávame pozor na individuálne reakcie. Ak nás podráždi, riedime olejom. 
 • Nedávame do uší, očí a nosa.  
 • Nie je vhodný na vnútorné použitie pre mačky. 

Pomáha na oboch koncoch fľaštičky

Pestuje sa v Indii a patrí medzi desať najvplyvnejších olejov v rámci Co-Impact Sourcing. To je iniciatíva doTERRA s heslom "Získať to najlepšie, pomôcť čo najviac", pri ktorej doTERRA nielen spravodlivo a včas platí pestovateľom, ale aj podporuje miestne komunity stavbou škôl, zdravotníckych zariadení, studní a podobne). 

DoTERRA tiež pomáha zúrodniť pôdu, ktorá dovtedy nebola využívaná a podporuje komunity v pestovaní citrónovej trávy a tým im dáva možnosť vymaniť sa z chudoby. Vytvorili 2000 pracovných miest a ovplyvnili viac ako 8000 životov.

Pozrite si video nižšie - je úplne iný pocit, keď vieme, že nebyť stovák úžasných žien, ktoré ručne zbierajú citrónovú trávu, nemohli by sme si my dať tú svoju kvapku oleja do dlane. Tieto ženy pracujú tvrdo a mnohé z nich sú jedinými živiteľmi rodín (pozrite si príbeh vdovy Rukin, ktorá prvý raz dostáva zaplatené včas a štedro (ich príjem je teraz až 4-násobný) a tak môže jej rodina prežiť a synovia chodiť do školy). 

doTERRA tiež postavila pre dievčatá v škole separátne toalety a kúpeľne a školí ich o hygiene a menštruácii (jedna z iniciatív Co-Impact Sourcing sa nazýba "Days for Girls" - Dievčenské dni. 


Môj príbeh s lemongrasom

Pred pár rokmi sme boli na vydarenej týždňovej dovolenke na Cypre v rámci našej dlhodobej iniciatívy relaxačných-terapeutických pobytov Aha dovolenky (https://www.ahavikend.sk/co-ponukame/). Mali sme sa krásne, kúpali sme sa, ochutnávali cyperské jedlá a trochu aj ich víno, trochu sme cestovali za krásami ostrova. Ráno sme cvičili a podvečer sme meditovali a zhovárali sa na terapeutické témy. Len jedna nepríjemnosť sa stala, a to, že niektorí z nás boli doštípaní od, ako sme zistili, malých mušiek, ktoré sa zdržiavali v kríkoch, pri ktorých sme ráno cvičili. Niektorí viac, niektorí menej. Len dvaja ľudia nemali ani jeden štípanec. Tým pádom sme podnikli neplánovaný experiment, lebo kolega Tibor a ja sme sa denne po sprche natierali esenciálnymi olejmi. Tibor si priamo do dlaní, vlasov a na chodidlá vtieral Lemongrass, lebo ho má veľmi rád, ja som používala telové mlieko vlastnej výroby s obsahom Lemongrassu. 

A KTO BOLI TÍ DVAJA ĽUDIA, ktorí nemali ani jeden štípanec? Áno, Tibor a ja.  


Monikin príbeh z konferencie

Toto mi niekto rozprával: Monika Baťková sa kedysi zúčastnila nejakej ženskej konferencie a podnikla odvážny krok: počas svojej prednášky vyzvala poslucháčky, ak niektorá cíti bolesť v ramenách, nech sa prihlási. Monika dvom-trom dobrovoľníčkam natrela na jedno rameno riedenú zmes Lemongrass + AromaTouch. Chvíľu sa nič nedialo, potom "namazané" začali cítiť veľký rozdiel medzi stranou, ktorú Monika ošetrila a druhou - a žiadali, aby im aj tú natrela. 

... a tu je slávny Zuzky Lukačovičovej

Štamprlíkový recept:

Na problémy s koncom močovej trubice, pálením, kvasinkami.

Lemongrass, Lavender, Tea Tree, Myrrh, prípadne aj malé množstvo Arborvitae, Oregano.

Pridáme do štamprlíka s olivovým olejom.  Natierame zvonka, alebo do štamprlíka ponoríme menštruačný tampón (lepšie OB ako Tampax), zavedieme do pošvy a necháme celú noc, po dobu 7  - 10 dní. 

Potom týždeň vkladáme probiotiká Pb Assist, celú tobolku, ako je.  

Zuzkin recept na karí s lemongrassom

Karí pasta rozpražíme (zelené karí, žlté karí, alebo pikantné červené karí), na to karfiol, pór, kápia, mrkva, huby, prípadne osobitne opražené mäso, kokosové mlieko, limetová šťava, trochu chilli papričky. Oleje: lemongrass, cilantro pridáme špáradlovou metódou. 

Od Silvie: Lemongrass zmiešame so soľou a tou solíme lososa.    

Lemongrass

Trocha chémie nikoho nezabije

Geranial a Neral: monoterpén-aldehydy, Geraniol: Alkohol. Tak už vieme, prečo sa Melissa falšuje pomocou Lemongrassu - lebo majú rovnaké hlavné zložky, monoterpén-aldehydy Geranial a Neral. Hoci sa to takto nedá jednoducho povedať, lebo oleje nie sú súčtom svojich zložiek, sú výsledkom SPOLUPRÁCE týchto zložiek.  (Melissa okrem toho ešte obsahuje napríklad aj Beta-Caryophylén (ako Copaiba a Black Pepper) a Germacrene D (ako Yarrow a Ylang-Ylang).) 

Naopak, keby sme chceli nahradiť Lemongrass, museli by sme použiť drahé oleje ako Rose, Melissa, Geranium. Analýza na www.sourcetoyou.com ukázala, že lemongrass najvyššej kvality obsahuje až ŠESŤDESIAT zložiek, ktoré vytvárajú celkový účinok. Takto lieči príroda, veľmi komplikovane, ale elegantne.

S vďakou, ako vždy, za inšpiráciu Rigel Smith (blissedma

ma), Pavlínke Rozínkovej (adoterra), Zuzke Lukačovič, Mirke Števkovej, Miške a Romanovi Začkovcom (terramia).

Zdroje:  www.doTERRA.com,  Essential Life Advanced Oil Magic, Gifts of the Essential Oils, doTERRA Essential Oils Chemistry Handbook, www.sourcetoyou.com