Upozornenie: Systém ZYTO je vytvorený na podporu vašich zdravotných rozhodnutí.  Poskytuje náhľad do informácií o vašej duševnej a fyzickej pohode, vrátane informácií o biologickej koherencii (súlade). Tento systém nie je určený na diagnostiku, liečenie, ani prevenciu ochorení. Zdravotná starostlivosť patrí do rúk medicínskych profesionálov. 

Čo je ZYTO?

 • Ako by sa vám páčilo vedieť hocikedy, aký máte tlak, srdcovú frekvenciu, stav kože a krvi a nemusieť kvôli tomu  bežať k lekárovi na meranie, EKG, odbery? 
 • Hodilo by sa vám vedieť sa rozhodnúť, ktorý systém v tele je práve oslabený - skôr, než sa prejaví skutočný zdravotný problém? 
 • Páčilo by sa vám vedieť, ktorý esenciálny olej je najlepší, aby ste dnešným dňom preplávali s ľahkosťou, teda pre prevenciu, alebo aby ste podporili svoje telo v liečení, ak to potrebuje?

Zyto je výsledok úsilia získať čo najviac informácií o stave nášho organizmu bez invázie (bez pichania a šťuchania, žiarenia a odoberania), z pohodlia domova a zrozumiteľne pre naše každodenné zdravotné rozhodnutia. 

Viac informácií znamená menej pokusov a menej zbytočných investícií.  

Ako prebieha meranie?

Donedávna používaný model zberu informácií z tela pomocou zariadenia na meranie galvanického odporu kože nahrádza prelomová technológia Transdermálne optické zobrazovanie - TOI.

Čo je Transdermálne optické zobrazovanie? 

(Transdermal Optical Imaging - TOI) je nová technológia, vďaka ktorej budeme mať onedlho väčšinu údajov pre preventívnu starostlivosť o svoje zdravie vo svojich rukách - a to doslova, pretože táto technológia umožňuje urobiť množstvo presných meraní pomocou mobilného telefónu. 

Namiesto toho, aby ste museli chodiť do ordinácie dať si zmerať zdravotné údaje, TOI poskytuje neinvazívny, bezkontaktný spôsob merania kľúčových životných funkcií, ktoré využijeme my sami pri každodenných pri zdravotných rozhodnutiach, i naši lekári. 

Podrobnejšie o tom, ako bolo TOI vynájdené a ako funguje, nájdete nižšie.  

Ako sa používa? 

Jednoducho, len sa pozrieme do smartfónu, ako keby sme si robili selfie, počkáme pol minúty a výsledky sú hotové. Neukladajú sa skutočné obrázky tváre z telefónu – zhromažďujú sa a analyzujú sa iba údaje z meraní prietoku krvi v tvári.

Čo zobrazuje? 

Ako pôvodné Zyto: štyri základné systémy (detoxikačný, tráviaci, imunitný, hormonálny), spánok, zápal, hydratáciu, emócie, odporúčané produkty.

Nové: Tep, rytmus dychu, variabilitu srdcovej frekvencie, vek kože, úroveň stresu. 

Zyto nám pomáha v hľadaní odpovedi na úplne zásadnú a prehliadanú otázku:

Podpora/liečenie ktorých orgánov/systémov/procesov/emócií 

prinesie najväčší osoh celému organizmu  - telu aj duši?


Prečo je táto otázka prehliadaná, ale pre naše dlhodobé zdravie zásadná? Pretože ide po príčinách problémov, nie po symptómoch.

Napríklad: 

 • Migréna môže byť zapríčinená okrem iného ťažkosťami s cievami, nervami, trávením, alebo hormonálnou nerovnováhou. Otázka "Čo mi pomôže pri migréne?" prinesie odpovede o liekoch (prírodných či syntetických) na odvrátenie symptómov migrény. Pre nás je lepšie zamerať sa na skutočnú príčinu migrény, teda riešiť napr. podporu hormonálneho zdravia, alebo trávenia.
 • Podobne imunitu tvoria tisíce procesov v tele a na trhu sú stovky produktov na podporu imunity. Keby som bližšie vedela, ktoré z procesov, zúčastňujúcich sa imunity, práve u mňa treba podporiť, zredukuje to metódu pokus-a-omyl a ušetrí mi námahu a peniaze. 

Návod

 1. Nájdite niekoho, kto si kúpil licenciu Zyto Link a vyžiadajte si kupón na meranie. V našom prípade si ho vyžiadate TU. Môžete mať jednorazové meranie (10 €), alebo mesačný paušál (každý pondelok kupón na meranie, 20 €).
 2. (Ak chcete pravidelné merania pre 3 a viac členov rodiny, oplatí sa vám vlastná licencia, stojí 50 € mesačne so vstupným poplatkom 499 €, ktorý je teraz v rámci promo dočasne odpustený. www.zyto.com).)
 3. Po vyžiadaní kupónu a uhradení poplatku vám príde e-mail od ZYTO. Otvorte ho v mobile a kliknite na "Complete your scan". (Obr. 1)
 4. Nastavte si heslo. 
 5. Stiahnite si aplikáciu, je zdarma, kliknutím na "Google Play" alebo "App store" podľa toho, či máte telefón Android, alebo Apple. (Obr. 2)
 6. Otvorte aplikáciu a kliknite vpravo hore na "Login". Zadajte svoje e-mail a heslo. A hotovo! (Obr. 3, 4).
 7. Kedykoľvek vám pošleme kupón, stačí stlačiť písmeno "Z" v krúžku, zložiť si okuliare a nastaviť telefónu svoju tvár, ako keby ste si robili selfie. 
 8. Odporúčania: Snímajte sa v dobrom osvetlení a dbajte na to, aby svetlo nešlo odzadu.    
Obrázok 1.
Obrázok 1.
Obrázok 2.
Obrázok 2.
Obrázok 3.
Obrázok 3.
Obrázok 4.
Obrázok 4.

Čo s výsledkami? 


O technológii TOI (Transdermal Optical Imaging) 

Základom technológie je, že ľudská tvár je bohatá na krvné cievy. Keďže ľudská pokožka je priesvitná, svetlo preniká pokožkou. Keď svetlo prechádza cez tkanivá kože, odráža sa od hemoglobínu a melanínu, to zachytáva digitálny fotoaparát.   

Ako viete, so zmenou úrovne stresu a nálady sa mení aj vaša srdcová frekvencia. Krvný tok pod povrchom tváre sa mení pod v závislosti od týchto zmien v kardiovaskulárnom systéme. Toto TOI zachytí. Postupne vznikajú technológie, ktoré zachytené údaje pomocou umelej inteligencie, stále sa učiaceho softvéru, analyzujú a vyhodnocujú z nich poznanie našich fyziologických a psychologických stavov, napríklad technológia Zyto link už teraz poskytuje meranie srdcovej frekvencie, variability srdcovej frekvencie, úrovne stresu, vek kože, emocionálny stav, preferenciu esenciálnych olejov, doplnkov a wellness starostlivosti.

TOI pomáha včas identifikovať nerovnováhu predtým, ako sa naplno prejaví choroba a môže dať užitočné odporúčania na ďalšie vyšetrenia lekárom, ako aj odporúčania, čo môžeme my sami urobiť pre svoje zdravie. 

Ako transdermálne optické zobrazovanie vzniklo?

Technológiu TOI vyvinul Dr. Kang Lee, vývojový psychológ, a Dr. Paul Zheng, jeho postdoktorandský kolega. Pôvodne nebola určená ako preventívny zdravotnícky nástroj. Bola to len šťastná náhoda. Spočiatku to bolo vytvorené ako metóda odhaľovania lži pre deti. Dr. Lee tejto téme dokonca venoval celú prednášku na TED.

Ako vznikajú rôzne emócie, mení to prietok krvi v tvári. Softvér TOI analyzoval tieto zmeny, aby presne určil, aké emócie subjekty cítia. To im pomohlo odhaliť, kedy deti klamú a kedy hovoria pravdu. Hoci bol užitočný ako detektor lži, čoskoro zistili, že funguje rovnako dobre aj pri meraní krvného tlaku. Dnes má TOI oveľa širšie využitie. 

Čo meria TOI?

Tep srdca

Srdcová frekvencia (známa ako váš pulz) je počet úderov vášho srdca za minútu. Vaša srdcová frekvencia v pokoji je váš pulz, keď ste uvoľnení a nehýbete sa. Typická srdcová frekvencia v pokoji sa pohybuje medzi 60 až 100 údermi za minútu. Výkonní atléti majú tep v pokoji nižší, ako 60 úderov. Akékoľvek hodnoty mimo tohto rozsahu u bežného človeka môžu naznačovať hlbší problém.

Vysoký pokojový pulz môže byť spôsobený napríklad sedavým životným štýlom alebo niektorými liekmi. Na druhej strane nízka srdcová frekvencia v pokoji môže naznačovať problém, ako je spánkové apnoe alebo hypotyreóza.

Variabilita srdcovej frekvencie

Variabilita srdcovej frekvencie (HRV) meria rozdiel v čase medzi každým srdcovým tepom a ako veľmi sa mení. HRV poskytuje informácie o aktivite autonómneho nervového systému. To môže pomôcť posúdiť úroveň stresu a náladu, ale aj našu schopnosť vyrovnať sa so stresom. Vo všeobecnosti vyššia HRV znamená, že dominantný je parasympatický nervový systém. Nižšia HRV znamená, že je aktívny režim boj alebo útek.

Váš autonómny nervový systém má dve oddelenia: sympatikus a parasympatikus. Sympatický nervový systém riadi reakciu vášho tela "bojuj alebo uteč". Je to režím, ktorý sa aktivuje, keď ste v strese. Parasympatický nervový systém, tiež známy ako režim "odpočinok a trávenie", je regeneračný a upokojujúci. Táto vetva sa aktivuje, keď sa cítite bezpečne a uvoľnene.

Lekárske nastavenia zvyčajne používajú na meranie HRV elektrokardiogram (EKG). Táto metóda zahŕňa pripevnenie senzorov na kožu na detekciu elektrickej aktivity vášho srdca. Transdermálne optické zobrazovanie získa tento údaj neinvazívne, z tváre. 

Rýchlosť dýchania

Tiež známa ako frekvencia dýchania - koľkokrát sa nadýchnete alebo vydýchnete za minútu. Dvanásť až 20 dychov za minútu sa považuje za normálnu pokojovú rýchlosť dýchania. Čokoľvek menej ako 12 alebo viac ako 25 dychov môže byť znakom zdravotného stavu.

Podobne ako srdcová frekvencia je rýchlosť dýchania riadená autonómnym nervovým systémom tela. Problémy ako úzkosť, choroba a alergie môžu spôsobiť rýchlosť dýchania, ktorá je vyššia ako normálne, zatiaľ čo veci ako spánkové apnoe a hypotyreóza môžu spôsobiť nižšiu ako normálnu rýchlosť dýchania.

Vek kože

TOI analyzuje povrch tváre na určenie veku pokožky pomocou predikčného modelu umelej inteligencie (AI). Ak je váš vek pokožky vyšší ako váš skutočný vek, môže to byť spôsobené faktormi, ako sú genetika, príliš veľa času na slnku, fajčenie, zlá strava a podobne. Treba poznamenať, že osvetlenie môže ovplyvniť aj údaje o veku pokožky. Preto sa odporúča skenovanie v dobre osvetlenom priestore s rovnomerným rozložením svetla.

Psychický stres

Vzorce prietoku krvi v rôznych oblastiach tváre často korelujú s určitými psychologickými a emocionálnymi aj fyziologickými stavmi, ako nálada, úroveň stresu, ale napríklad aj to, či subjekt pociťuje v ústach horkú alebo sladkú chuť (teda príjemnú, alebo nepríjemnú).

V budúcnosti môžeme očakávať, že bude merať aj:

Krvný tlak

Krvný tlak meria, akú silu používa vaše srdce, aby sa tlačil na steny tepny. Krvný tlak sa udáva dvoma číslami: systolický a diastolický. Systolický tlak alebo vyššie číslo je váš krvný tlak, keď vám bije srdce. Diastolický tlak alebo nižšie číslo je váš krvný tlak medzi údermi.

Ľudia s vysokým krvným tlakom alebo hypertenziou sú vystavení zvýšenému riziku vzniku ďalších zdravotných problémov. Patria sem srdcové choroby, mŕtvica a srdcový infarkt.

Krvné biomarkery

Krvné biomarkery sa často používajú v lekárskom prostredí na identifikáciu fyziologických a chorobných stavov. Niektoré bežné krvné markery zahŕňajú počet bielych krviniek (WBC), lipidy a metabolické faktory.

V minulosti boli na meranie týchto markerov potrebné krvné testy. Nový výskum však ukazuje, že TOI môže byť užitočným nástrojom na predpovedanie týchto krvných biomarkerov na základe vitálnych znakov získaných z prietoku krvi v tvári. Treba poznamenať, že TOI nemeria krvné biomarkery priamo a nie je náhradou krvných testov, ale môže poskytnúť odporúčania, na ktoré parametre sa majú lekári zamerať. 

Zdravotné riziká

Ako je uvedené vyššie, niektoré krvné biomarkery môžu poukazovať na zdravotné riziká. No aj fyziologické charakteristiky, ako je vek, index telesnej hmotnosti (BMI) a telesný tuk, tiež ponúkajú pohľad na celkové zdravie.

Aké presné je transdermálne optické zobrazovanie?

Nedávne štúdie ukazujú, že TOI konkuruje tradičným metódam merania zdravia srdca.

Jedna štúdia z roku 2018 porovnávala presnosť údajov TOI s EKG. Použili TOI na meranie srdcovej frekvencie a HRV 136 zdravých dospelých.5 Zistili, že údaje TOI silne zodpovedajú meraniam EKG. Iná štúdia od American Heart Association z roku 2019 hodnotila presnosť TOI pre krvný tlak.9 Výskumníci porovnávali TOI so štandardnými meraniami krvného tlaku na manžete. Zistili, že v priemere TOI meral pulz, systolický krvný tlak a diastolický krvný tlak s presnosťou 95%.

Podobne, keďže krvné biomarkery a zdravotné rizikové faktory majú tiež silnú koreláciu s kardiovaskulárnym zdravím, môžeme vidieť, ako môžu byť tieto merania užitočné aj v týchto oblastiach.

Ako môže TOI prospieť vášmu zdraviu?

TOI poskytuje ľuďom 

 • pohodlný spôsob sledovania ich životných funkcií okamžite a z domova. 
 • monitorovať zdravotný stav medzi návštevami ich poskytovateľov zdravia. 
 • riešiť akékoľvek zdravotné problémy skôr, ako budú príliš vážne, napr. hypertenziu, stres, predčasné starnutie.
 • telehealth - v dôsledku pandémie a technologického pokroku poskytuje bezpečnosť bez zbytočného kontaktu s ostatnými chorými. 

Zatiaľ čo technológia TOI je v plienkach, má potenciál zmeniť spôsob monitorovania zdravotnej starostlivosti v budúcnosti.

Irena Ritomská

Spracované na základe stránky www.zyto.com