Čo sú esenciálne oleje? Sú to prchavé tekutiny, získané z rastlinných materiálov - bylín (medovka, mäta), kvetov (levanduľa, ruža), koreňov (zázvor), ovocia (pomaranč), kôry (škorica), ihličia (jedľa), pukov (klinček), živice (kadidlo, myrha). Majú významný pozitívny vplyv na naše zdravie, ak sa používajú správne. Najdôležitejšie je vybrať si 100% čisté a pravé oleje. Preto kupujem a odporúčam doTERRA. Viac o pravosti olejov nájdete na www.sourcetoyou.com.

Pôrod

Dve dôležité veci

Pred pôrodom toho chceme ešte veľa stihnúť, dokončiť v práci a doma všetko tip-top pripraviť. No treba si uvedomiť, že z celej prípravy je najdôležitejšie, aby bola budúca mamička čo najviac v pokoji a spokojnosti. Život prináša aj stresy, a preto je dobré si dopredu naplánovať, čo budete pre seba robiť, aby ste sa cítili v pohode. 

Toto je najvyšší čas uvedomiť si, koľko chemikálií sa dokáže dostať cez kožu matky až do pupočnej šnúry a do dieťatka - a vylúčiť všetko umelé, čo vylúčiť vieme, od čistiacich prostriedkov cez kozmetiku po stravu a vitamíny. Nahradiť bylinkovými a prírodnými zdrojmi. Medzi nimi nám skvelo poslúžia aj esenciálne oleje a potravinové doplnky najvyššej kvality.

Najlepšie už 3 mesiace pred počatím čistiť telo a pripravovať ho na tehotenstvo správnou výživou, no nikdy nie je neskoro začať. Počas tehotenstva a v čase dojčenia potrebujete veľa energie a "materiálu" pre nový život a nie je garantované, že všetky potrebné látky získame z potravy. Odporúčame kvalitné, prírodné a vysoko vstrebateľné doplnky výživy doTERRA Lifelong Vitality (vitamíny, minerály, Omega 3, antioxidanty). 

V prípade potreby môžeme doplniť TerraZyme (tráviace enzýmy, ktoré pomôžu všetku stravu absorbovať), Bone Nutrient (prídavok k Lifelong Vitality - kalcium, magnezium a ostatné minerály, ktoré sú potrebné vo väčšom množstve počas tehotenstva), Pb Assist (probiotiká, pomôžu imunite, vstrebávaniu a aj emocionálnej pohode). 

Pred pôrodom dva - tri týždne masírujeme hrádzu zmesou Geranium a kokosový olej 1:1. Máme perfektné skúsenosti, hrádza sa zmäkčí a uvoľní, uľahčí to pôrod.

Emócie: Balance a/alebo Wild Orange. Môže sa ovoniavať (dať do roll-on, alebo si urobiť sprej pridaním do vody). Balance: masírujeme ráno chodidlá a večer Wild Orange. Balance stabilizuje, uvoľňuje stres a strach, dodáva sebavedomie. Wild Orange posmeľuje, osviežuje, rozveseľuje, nadľahčuje. Aj do pôrodnice zobrať.

Keď začne pôrod, alebo odo dňa termínu pôrodu, podporiť zmesou Clary Sage + Geranium + Lavender v rovnakom pomere do polovice fľaštičky, doliať a rovnaké množstvo kokosového oleja. Natierať podbruško niekoľko krát denne - stačí málo, jemne vmasírovať. 

Na prehriatie a uvoľnenie svalstva (kríže, chrbát, panva) riedený Black Pepper a/alebo Basil. Striedať so zmesou Clary Sage + Geranium + Bazalka. Upokojí, uvoľní. 

Po pôrode neriedená levanduľa: kvapnúť na zápästie a potierať bruško zápästím, každú hodinu. Menej to bolí a maternica sa pekne zavinuje. Zápästím preto, aby to mamička nemala na rukách, keď bude manipulovať s bábätkom, ale aby mu to pekne voňalo. Katka: aj sestričkám sa to páčilo a častejšie sa chodili zaujímať o mamičky v tej voňavej izbe. 

Kadidlo na privítanie bábätka: otrieť prst a natrieť na temeno a chodidielka hneď po pôrode. Pri tom sa podívať dieťatku do očí a ubezpečiť ho o troch veciach: že je vítané, milované a v bezpečí. Čosi ako: "Vítam ťa na tomto svete, už sme sa na teba veľmi tešili. Mama, ocko, babky, dedkovia a tety ťa veľmi ľúbia. Budeme s tebou a budeme ťa ochraňovať a podporovať ťa, aby si žil/a šťastný a hodnotný život." Ak ste veriaci, pridáte podľa svojho uváženia modlitbu.

Geranium na tvorbu mlieka, natieranie okolo bradaviek a na vytváranie puta medzi matkou a dieťaťom, je to olej matiek. Natrieť si kvapôčku na zápästie, alebo difúzovať 1 kvapku po dobu 15 minút. Riedené natierať na strije a popraskané cievky, 2-3x denne.

Bábätko

 • Novorodenecké koliky Tamer, alebo olej z Koriandra (semeno). 
 • Nespavosť: Calmer popri chrbtici, malá čiarka, rozotrieť. Alebo Roman chalmomille, alebo Lavender difúzovať 15 minút, alebo riedené (2 kvapky do 10 ml) trošku natrieť popri chrbtici.
 • Zúbky: zmes Roman Chalmomille + Lavender v kokosovom oleji, potierať zvonka sánku. 
 • Nálada: Tangerine difúzovať. 
 • Pokožka: 1 kvapka Lavender do 10 ml jojobového oleja.  Lavender a Tangerine (prípadne ešte aj Tea Tree) na natieranie pri horúčke (natierame okolo chrbáta, vždy len jeden olej, vždy riedený - pre bábo do pol roka v množstve 1-2 kvapky na 10 ml. Po pol hodine natrieme druhý olej a striedame ich.). 
 • Emocionálna kolika - natierať na chrbátik Lavender v riedení 1-2 kvapky na 10 ml, alebo 1 kvapka do difúzera po dobru 15 minút, a/alebo Tangerine. Alebo po jednej kvapke Roman Chalmomille a Wild Orange.

Nákup: 

 • Mamina: Lavender, Geranium, Clary Sage, Balance, Wild Orange, Black Pepper, Basil, tekutý kokosový olej. 
 • Pre bábo základná výbava: Lavender, Roman Chalmomille, Tangerine alebo Wild Orange, Tamer, Calmer (prípadne celá detská sada), Tea Tree. 


Irena Ritomská

Zdroje: doTERRA, skúsenosti užívateliek. Urobíme aj osobitný text k tehotenstvu a kojencom. 


Ak si chcete kúpiť všetky oleje výhodnejšie o 25% a získať zdarma členstvo v našej výbornej podpornej skupine mamaTERRA, kde sa môžete čokoľvek spýtať a dostanete dobré rady od skúsených, ako prírodnými olejmi podporiť zdravie a pohodu svoju aj svojho bábätka, stačí napísať na katarina.tekacova@gmail.com.

Užitočná knižka pre maminy a ich deti. 

Tipy od Rigel Smith (jej video nájdete nižšie): 

 1. Popíjať čaj z malín, celý druhý a tretí trimester. Je to tonikum pre maternice. Niektorým lepšie chutí vychladený.
 2. Jesť ďatle: výskum ukázal, že ženy, ktoré jedia ďatle, majú kratší pôrod a častejšie majú spontánny pôrod, nemusí sa vyvolávať. Jesť 4-6 ďatlí denne, začať od 36. týždňa.
 3. Stefanie Fritz: Essential Oils For Pregnancy, Birth a Child: ako počať, ranné nevoľnosti, hemoroidy, pôrod, po pôrode, starostlivosť o bábätko. 
 4. Drepy - až 300 denne! Nemusí byť hlboký, stačí pohyb smerom dolu. Najlepšie začať ešte pred tehotenstvom. Drepy boli kedysi veľmi prirodzeným pohybom, ľudia drepovali pri práci na poli a v záhrade, v domácnosti, robiac toaletu - to posilňovalo panvu. 
 5. Anna May Gaskin - skvelá pôrodná baba, vie skvele pripraviť ženu na pôrod, v pokoji a sebavedomí. Pozrieť si dokumentárny film o nej a čítať jej knihy. 
 6. Zmeniť pohľad na pôrod: v niektorých kultúrach nepoznajú ideu, že pôrod by mal byť bolestivý, dokonca niektoré ženy majú pri pôrode orgazmus. Hľadať na google "orgasmic birth" a "hypno birthing", "peaceful birth". Dýchať úplným pokojom a vydýchnuť dieťatko. Telo vie, čo robí - dôverujte mu.
 7. Prípadne pozrieť dokument "The biznis of being born" a pripraviť si dobré otázky pre lekára, sestru, dulu.  

Odporúčania od Lauren Busch:

Uvedomiť si, koľko chemikálií sa dokáže dostať cez kožu matky až do pupočnej šnúry a do dieťatka - vylúčiť všetko umelé, čo vylúčiť vieme, od čistiacich prostriedkov cez kozmetiku po stravu. Nahradiť bylinkovými a prírodnými zdrojmi. Medzi nimi aj esenciálne oleje najvyššej kvality. 

Esenciálne oleje - sú zdroje, ktoré odporúčajú vyhnúť sa im, ktoré sú založené na väčšinovom stave esenciálnych olejov na trhu - až 80% ich je falšovaných. doTERRA má čistú testovanú kvalitu. Niektoré oleje nie sú vhodné pri tehotenstve, resp. v každom trimestri sú vhodné iné a potom pri pôrode a po ňom zas iné. Tie sú bezpečné a veľmi prospešné!  Jediný olej, ktorému sa skutočne vyhnúť počas tehotenstva, je Clary Sage - no to je zasa silný pomocník pri pôrode. 

Veďte otvorenú diskusiu so svojim lekárom, dulou a povedzte, čo ste si naštudovali, aké máte skúsenosti v tom, čo môže podporiť vaše telo počas tehotenstva, prírodnou cestou. Vy ste autoritou pre svoje telo a psychiku, preto pestujte partnerský vzťah s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, nie podriadený. 

Počas tehotenstva bude vaše telo možno citlivejšie na oleje, preto možno znížite dávky. A najlepšie je začať difúzerom. Je ľahké ho vypnúť, ak sa vám to nepáči - a vôňa prospeje to celej rodine.  

1. trimester: frankincense, copaiba. Green mandarin (alebo iný citrus) vdychovať pri nevoľnosti, ale aj pridávať do vody na čistenie tela, podporu imunity a zlepšenie chuti. 

2. trimester: doTERRA body butter (na bruško), Beautiful Mist - hydratuje pokožku a pekne vonia, ale nezaťažuje telo chémiou. 

3. trimester: deep Blue rub (chrbát, nohy - proti bolesti, na uvoľnenie napätia svalov), Air (podporuje dýchanie, dostatok kyslíka. dýchať z dlane, difúzovať počas spánku).

Celý čas: Lavender, Peppermint, Lemon, Geranium. 

PosPartum: mať doTERRA poruke je veľká pomoc. Telo sa snaží vrátiť do pôvodného stavu a prispôsobiť kojeniu. LifeLong Vitality je bez debaty najdôležitejšie, neprestať brať, aj Pb Assist a Terrazyme. Deep Blue polyfenoly - pomáhajú telu regenerovať sa po veľkej námahe. Greens - čím viac zeleného. Tri oleje: Rose, Neroli, Jasmin, Wild Orange. Pomiešať a mať ako parfum, alebo používať osobitne, na zlepšenie nálady, oddych, dobrý spánok. A keď držíte dieťatko v náručí, aj preň je to užitočné - a sú dosť jemné aj pre malé bábätko.