Nechce sa ti čítať? Nahrala som to aj ako podcast (15 minút) 

doTERRA Sun - zdravý pobyt na slnku

doTERRA minerálne opaľovacie prostriedky

 • majú ochranný faktor SPF 30,
 • účinkujú okamžite, netreba čakať pol hodinu,
 • sú odolné voči vode (80 minút),
 • sú bezpečné pre všetky typy pokožky, aj pre deti,
 • nedegradujú pri vystavení UV žiarenia a fungujú ako fyzikálna bariéra,
 • majú široké spektrum ochrany (UVA, UVB, ale aj modré svetlo - z počítačov, televízie, telefónu),
 • prirodzene upokojujú pokožku, sú ľahké, hydratujú,
 • sú reef-safe (čiastočne sa z nás vo vode spláchnu, preto je dôležité, že nimi nepoškodzujeme život v oceáne a koralové útesy),
 • neobsahujú oxybenzone, ftaláty a syntetické vône.

Aké prostriedky sú k dispozícii? 

 1. Denný krém s prírodným ochranným faktorom SPF30: doTERRA SUN FACE.  
 2. Sprej na telo: Body mineral sunscreen spray, najmä ak niekto nerád rukou roztiera krém.
 3. Mlieko na tvár a telo, univerzálne - Face + Body lotion.
 4. Tyčinka na tvár a telo, do kabelky - Sunscreen stick
 5. Letné telové mlieko s hojivým a upokojujúcim účinkom nielen po opaľovaní, v spreji - After sun. 

Prečo sa vôbec natierať?

Slnko je náš priateľ - reguluje melatonín, serotonín, vitamín D, poskytuje teplo a svetlo, živí rastliny.

Priveľa slnka spôsobuje rakovinu kože, škvrny, vrásky, predčasné starnutie pokožky, stratu jej pružnosti.

V súčasnosti, vďaka tenšej ozónovej vrstve, sa naša pokožka stretáva s intenzitou slnečného žiarenia, aké počas desiatok tisícov rokov vývoja človeka nepoznala.

Ak sme sa niekedy spálili, hoci aj v detstve, naša pokožka si to pamätá. Melanómy sú najčastejšie v severských krajinách - tam sú geneticky najmenej vybavení zvládať silné slnko. 

Na trhu sú dva druhy slnečnej ochrany:

 • Chemické krémy - vnikajú do kože.
 • Minerálne zostanú na povrchu a odrážajú slnko.

Doteraz sme mali dilemu - chémia, alebo slabý účinok?

 • Chemické: chceme sa im vyhnúť. Slnko rozkladá ich zložky a vytvára voľné radikály. Môžu spôsobiť aj kožné alergie. Niektoré zložky sú endokrinné disruptory a nikdy sa v tele nerozložia a keď vtedy žena čaká dieťatko, tento typ chémie dokáže prejsť aj do dieťaťa. 
 • Minerálne - fyzikálna bariéra. No všetky doterajšie vydržali na pokožke len veľmi krátko a mali relatívne nízky ochranný faktor. doTERRA vyvinula riešenie - prirodzené opaľovacie prostrieky s vysokým SPF a dlhou výdržou na pokožke.

Prečo stojí za to minimalizovať chémiu?

Čítala som, že žena, ktorá používa bežné prostriedky na hygienu a ošetrovanie tela, kozmetiku a na čistenie a údržbu domácnosti, sa stretáva s viac než 500 novými chemickými zlúženinami, ktoré jej telo, ani telo jej predkov nepoznalo a nevie s nimi naložiť.  Preto, ako uvádza naša kolegyňa - rodinná terapeutka a mama dvoch detí Katka Tekáčová, minimalizovať chémiu v bežnom živote má byť jednou z hlavných priorít matky, ak sa usilujeme udržať zdravie svojej rodiny, silnú imunitu a chceme sa vyhnúť chronickým ochoreniam.

Potrebujem aj krém po opaľovaní?  - Áno. Vymeňte bežné telové mlieko za AFTER SUN. 

Začervenanie pokožky je jej reakcia, podráždenie. Vždy, keď pokožka strávi dlhší čas na slnku, potrebuje pomoc, aby sa zregenerovala a v súčasnosti, keď ľudia s bielou pokožkou majú slnko ako v Afrike, je to ešte dôležitejšie. Hydratujúce, upokojujúce a hojivé ingrediencie, vrátane esenciálnych olejov copaiba, lavender, peppermint, blue tansy robia z AFTER SUN spreja ideálne letné telové mlieko. Dr. Riggs, šéf lekárskeho vzdelávania v doTERRA, ho dokonca odporúča aj na tvár - ako základ pod mejkap.  

6 tipov, ako si na slnku neublížiť

 1. vyhýbajte sa slnku v čase 10:00 - 16:00,
 2. obliekajte sa ochranne (existuje aj SPF oblečenie), na pomôže aj tenký šál, alebo šatka cez ramená,
 3. slnečné okuliare s UV ochranou,
 4. klobúk so širokým okrajom,
 5. opaľovací krém MINERÁLNY,
 6. krém po opaľovaní - nielen, keď sa spálime! 

Čo obsahujú doTERRA opaľovacie prostriedky?

Esenciálne oleje Frankincense (kadidlo), Helichrysum (slamienka).  Ďalej Carrot seed (olej z mrkvových semienok), Shea butter (bambucké maslo), Raspberry seed oil (olej z malinových semienok), Avocado Oil, Jojoba oil, Aloe Vera, Red Algae Extract (extrakt z červených rias), Hyluronic Acid (kyselina hyaluronová), Turmeric extract (extrakt z kurkumy), Arnica Montana, Bisabolol, Vitamin E. 

After sun obsahuje aj hojivé oleje copaiba, lavender, peppermint, blue tansy.

Pleťový ochranný krém SUN FACE obsahuje aj esenciálne oleje kadidlo (Frankincense), Ylang-Ylang, Slamienka (Helichrysum), Magnolia, Červená mandarínka. 

Denný hydratačný pleťový minerálny krém s ochranou proti slnku dōTERRA™ sun FACE

Zažite s pleťovým minerálnym krémom na opaľovanie doTERRA sun ochranu, na ktorú sa budete tešiť denne. Tento dermatologicky testovaný hydratačný prípravok poskytuje široké spektrum ochrany pred slnkom s faktorom SPF 30 vďaka minerálnym ochranným látkam pre citlivú pokožku. Ľahké, rýchlo sa vstrebávajúce zloženie chráni pred UVA/UVB lúčmi a modrým svetlom bez pocitu mastnoty alebo bieleho povlaku. Bohaté rastlinné výťažky ako antioxidantmi nabitý olej z evódie a semien hrozna vyživujú pokožku spolu s vitamínom E a osviežujúcou zmesou esenciálnych olejov. Denný hydratačný prípravok ako pleťový minerálny krém na opaľovanie doTERRA sun je bezpečný pre útesy koralov a vhodný pre vegánov, využíva oxid zinočnatý bez nano častíc, ktorý zostáva na pokožke bez toho, aby sa vstrebal.