Nechce sa ti čítať? Nahrala som to aj ako podcast (15 minút) 

doTERRA Sun - zdravý pobyt na slnku

Ako spoznáte v Grécku či Španielsku, že ste na pláži, kam chodia prevažne miestni? Tak, že tam pred piatou večer nie je ani noha. 

Ako spoznáte profesionálneho šoféra, ktorý nemal na okne slnečnú clonu, ani nepoužíval opaľovací krém? Tak, že polovica tváre, ktorú mal na slnku, vyzerá o desať rokov staršia. 

Ktorý krém je najlepší proti vráskam? Ten, ktorý obsahuje aj ochranný faktor, napr. SPF 30. 

Čo robia pre zdravie svojej kože dermatológovia, krátky úsek rozhovoru TU.  

doTERRA minerálne opaľovacie prostriedky

 • majú ochranný faktor SPF 30,
 • účinkujú okamžite, netreba čakať pol hodinu,
 • sú odolné voči vode (80 minút),
 • sú bezpečné pre všetky typy pokožky, aj pre deti,
 • nedegradujú pri vystavení UV žiarenia a fungujú ako fyzikálna bariéra,
 • majú široké spektrum ochrany (UVA, UVB, ale aj modré svetlo - z počítačov, televízie, telefónu),
 • prirodzene upokojujú pokožku, sú ľahké, hydratujú,
 • sú reef-safe (čiastočne sa z nás vo vode spláchnu, preto je dôležité, že nimi nepoškodzujeme život v oceáne a koralové útesy),
 • neobsahujú oxybenzone, ftaláty a syntetické vône.

Aké prostriedky sú k dispozícii? 

 1. Denný krém s prírodným ochranným faktorom SPF30: doTERRA SUN FACE.  
 2. Sprej na telo: Body mineral sunscreen spray, najmä ak niekto nerád rukou roztiera krém.
 3. Mlieko na tvár a telo, univerzálne - Face + Body lotion.
 4. Tyčinka na tvár a telo, do kabelky - Sunscreen stick
 5. Letné telové mlieko s hojivým a upokojujúcim účinkom nielen po opaľovaní, v spreji - After sun. 

Prečo sa vôbec natierať?

Slnko je náš priateľ - reguluje melatonín, serotonín, vitamín D, poskytuje teplo a svetlo, živí rastliny.

Priveľa slnka spôsobuje rakovinu kože, škvrny, vrásky, predčasné starnutie pokožky, stratu jej pružnosti.

V súčasnosti, vďaka tenšej ozónovej vrstve, sa naša pokožka stretáva s intenzitou slnečného žiarenia, aké počas desiatok tisícov rokov vývoja človeka nepoznala.

Ak sme sa niekedy spálili, hoci aj v detstve, naša pokožka si to pamätá. Melanómy sú najčastejšie v severských krajinách - tam sú geneticky najmenej vybavení zvládať silné slnko. 

Na trhu sú dva druhy slnečnej ochrany:

 • Chemické krémy - vnikajú do kože.
 • Minerálne zostanú na povrchu a odrážajú slnko.

Doteraz sme mali dilemu - chémia, alebo slabý účinok?

 • Chemické: chceme sa im vyhnúť. Slnko rozkladá ich zložky a vytvára voľné radikály. Môžu spôsobiť aj kožné alergie. Niektoré zložky sú endokrinné disruptory a nikdy sa v tele nerozložia a keď vtedy žena čaká dieťatko, tento typ chémie dokáže prejsť aj do dieťaťa. 
 • Minerálne - fyzikálna bariéra. No všetky doterajšie vydržali na pokožke len veľmi krátko a mali relatívne nízky ochranný faktor. doTERRA vyvinula riešenie - prirodzené opaľovacie prostrieky s vysokým SPF a dlhou výdržou na pokožke.

Prečo stojí za to minimalizovať chémiu?

Čítala som, že žena, ktorá používa bežné prostriedky na hygienu a ošetrovanie tela, kozmetiku a na čistenie a údržbu domácnosti, sa stretáva s viac než 500 novými chemickými zlúženinami, ktoré jej telo, ani telo jej predkov nepoznalo a nevie s nimi naložiť.  Preto, ako uvádza naša kolegyňa - rodinná terapeutka a mama dvoch detí Katka Tekáčová, minimalizovať chémiu v bežnom živote má byť jednou z hlavných priorít matky, ak sa usilujeme udržať zdravie svojej rodiny, silnú imunitu a chceme sa vyhnúť chronickým ochoreniam.

Potrebujem aj krém po opaľovaní?  - Áno. Vymeňte bežné telové mlieko za AFTER SUN. 

Začervenanie pokožky je jej reakcia, podráždenie. Vždy, keď pokožka strávi dlhší čas na slnku, potrebuje pomoc, aby sa zregenerovala a v súčasnosti, keď ľudia s bielou pokožkou majú slnko ako v Afrike, je to ešte dôležitejšie. Hydratujúce, upokojujúce a hojivé ingrediencie, vrátane esenciálnych olejov copaiba, lavender, peppermint, blue tansy robia z AFTER SUN spreja ideálne letné telové mlieko. Dr. Riggs, šéf lekárskeho vzdelávania v doTERRA, ho dokonca odporúča aj na tvár - ako základ pod mejkap.  

6 tipov, ako si na slnku neublížiť

 1. vyhýbajte sa slnku v čase 10:00 - 16:00,
 2. obliekajte sa ochranne (existuje aj SPF oblečenie), na pomôže aj tenký šál, alebo šatka cez ramená,
 3. slnečné okuliare s UV ochranou,
 4. klobúk so širokým okrajom,
 5. opaľovací krém MINERÁLNY,
 6. krém po opaľovaní - nielen, keď sa spálime! 

Čo obsahujú doTERRA opaľovacie prostriedky?

Esenciálne oleje Frankincense (kadidlo), Helichrysum (slamienka).  Ďalej Carrot seed (olej z mrkvových semienok), Shea butter (bambucké maslo), Raspberry seed oil (olej z malinových semienok), Avocado Oil, Jojoba oil, Aloe Vera, Red Algae Extract (extrakt z červených rias), Hyluronic Acid (kyselina hyaluronová), Turmeric extract (extrakt z kurkumy), Arnica Montana, Bisabolol, Vitamin E. 

After sun obsahuje aj hojivé oleje copaiba, lavender, peppermint, blue tansy.

Pleťový ochranný krém SUN FACE obsahuje aj esenciálne oleje kadidlo (Frankincense), Ylang-Ylang, Slamienka (Helichrysum), Magnolia, Červená mandarínka. 

Denný hydratačný pleťový minerálny krém s ochranou proti slnku dōTERRA™ sun FACE

Zažite s pleťovým minerálnym krémom na opaľovanie doTERRA sun ochranu, na ktorú sa budete tešiť denne. Tento dermatologicky testovaný hydratačný prípravok poskytuje široké spektrum ochrany pred slnkom s faktorom SPF 30 vďaka minerálnym ochranným látkam pre citlivú pokožku. Ľahké, rýchlo sa vstrebávajúce zloženie chráni pred UVA/UVB lúčmi a modrým svetlom bez pocitu mastnoty alebo bieleho povlaku. Bohaté rastlinné výťažky ako antioxidantmi nabitý olej z evódie a semien hrozna vyživujú pokožku spolu s vitamínom E a osviežujúcou zmesou esenciálnych olejov. Denný hydratačný prípravok ako pleťový minerálny krém na opaľovanie doTERRA sun je bezpečný pre útesy koralov a vhodný pre vegánov, využíva oxid zinočnatý bez nano častíc, ktorý zostáva na pokožke bez toho, aby sa vstrebal.