Imunita

Prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a imunitu vyžaduje trochu sústredenia, ale obvykle to nezaberá veľa času, ani peňazí. 

Strava

 • V dobrej kvalite, bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a ďalšie zložky podporujúce zdravú imunitu :

 • Zelenina: všetky druhy, najmä brokolica, kapusta, kel, kaleráb, paprika.
 • Ovocie: všetky druhy, najmä bobuľoviny (brusnice, čučoriedky, maliny, ríbezle, moruša).
 • Koreniny, bylinky: achinacea, zázvor, škorica, kurkuma, klinček - pridajte si ich do nápojov, napr. zázvorová limonáda, zázvorovo-medový čaj, kurkumové latté.
 • Ostatné: huby, strukoviny, cesnak, cibuľa, chilli, zelený čaj.
 • Dr. Axe odporúča dlho varený vývar z hydinových kostí. Tip priateľský k rozpočtu: Kúpte si v bio obchode kuracie hrude na polievku. 
 • Obmedziť: lepok, cukor, prebytok živočíšnych bielkovín. Podľa viacerých odborníkov najmä mliečne výrobky zaťažujú trávenie, metabolizmus a imunitu. 
 • doTERRA: vnútorne ZenGest, TerraZyme, probiotiká (PB Assist, PB Assist Jr), Bone nutrient.
 • Potravinový doplnky KU ZDRAVEJ STRAVE: Lifelong Vitality, metaPWR system (kolagén, NMN, podpora regulácie tukov a cukrov). 

Pohyb, príroda, slnko a vzduch

Dostatok kyslíka prospieva všetkým tkanivám. Pracujte v záhrade, choďte do lesa zbierať bylinky, prejdite sa okolo jazera či rieky, zabehnite si v parku, zacvičte si na dvore. 20 minút rýchlej chôdze denne robí so zdravím zázraky. 

Primeranú dobu vystavujte pokožku slnku - vitamín D.

Les: pokoj, esenciálne oleje vo vzduchu, záporné ióny - všetko spolu podporuje celkové zdravie a tým aj imunitu. 

Spánok a zníženie stresu

U veľkej časti ľudí spánok pod 7 hodín zvyšuje riziko úrazu a nehody až na trojnásobok. Stres, strach, napätie znižuje imunitu a naopak - zníženie stresu zvyšuje imunitu. 

1. Vyhraďte si na spánok dostatok času. Nie ste až taká dôležitá osoba, aby ste museli pracovať na úkor spánku. 

2. Hodinu - dve pred spaním nepozerajte do modrého svetla (obrazovky).

3. Často pomáha krátka prechádzka pred spaním. 

4. Niekomu pomáha lyžička medu. Je na to vedecké vysvetlenie, len som ho zabudla. 

5. Esenciálne oleje: vnútorne tobolky Serenity, difúzovať/natrieť na chodidlá/vdychovať z dlane tie, ktoré sa vám páčia z týchto: Balance, Adaptiv, Lavender, Serenity, Bergamot, Calmer, Steady, Peace, Basil, Magnolia, Bergamot Mint, Marjoram, Ylang-Ylang, Roman Chamomille. Masáž choidiel, alebo chrbáta olejom s priadním es. oleja, napr. Lavender, Ylang-ylang, Marjoram. 

6. Znižovanie stresu, podpora vnútornej stability: každé ráno na chodidlá Balance, pri napätí Adaptiv, pred spaním Serenity. Pre tých, čo sa v noci budia, skúste vdýchnuť Wild Orange - majte ho spolu s Lavender a Serenity na nočnom stolíku. 

7. Ďalšia podpora: bylinkové čaje (medovka, harmanček), záťažové prikrývky, dýchacie cvičenia. 

Spiritualita, mentálne nastavenie

Vraj až 90% návštev lekára súvisí so stresom. Vyberajte si myšlienky, vyberajte si podnety: aké správy, mediálne diskusie, stránky sledujete. Čím nakŕmime náš mozog, tak on potom funguje. 

Budujme si prijímajúci - akceptujúci prístup k životu, pestovanie viery, nádeje a dôvery.

Tri odporúčania pozitívnej psychológie: denník vďačnosti, meditácia a skutky láskavosti. Začnite deň tým, že poďakujete (Bohu, životu, osudu - podľa osobného presvedčenia) za svoj život a to, čo je v ňom cenné, alebo aj za to, vďaka čomu rastiete. Pokračujte meditáciou/modlitbou a potom si vymyslite jednu dobrú vec, ktorú pre niekoho v ten deň urobíte. Toto môže byť najdôležitejšia pol hodina alebo hodina vášho dňa, ktorá nastaví celý nervový, hormonálny a imunitný systém, zníži stres, uprace denné priority, zvýši efektivitu a zmysluplnosť nasledujúcich hodín.  


Vzťahy

Ak by sme mali vybrať len jeden faktor, ktorý najviac vplýva na zdravie, obranyschopnosť a celkovú dlhovekosť, potom je to podľa odborníkov práve tento.

Majte niekoho, komu dôverujete a kto dôveruje vám.

Dalajlama v jednom rozhovore povedal, že keď mu je smutno, alebo ho niečo trápi, vyjde v Daramsale na terasu a odchytí prvého človeka ktorý má čas a chuť s ním hovoriť, a podelí sa s ním ako so priaznenou dušou, a že naposledy to bol zametač. Učte sa prijímať ľudí takých, akí sú - postupne sa budete cítiť v bezpečí s väčšinou ľudí. 

Stretávajte sa s rodinou, priateľmi. Niekto potrebuje 30 ľudí, niekto troch - ale je dôležité STRETÁVAŤ sa.

Nachádzajte podporné skupiny: staňte sa členmi záujmových krúžkov, neziskových organizácií, dobrovoľných spolkov, terapeutických skupín ... nech je "kontaktov pre prípad núdze" viac. Je dobré niekam patriť.  

Zníženie toxínov

Podporme svoje telo v zbavovaní sa toxínov:

 • Prerušovaný pôst (napr. jesť v "okne" 8 hodín, potom 16 hodín bez jedla, len s vodou a bylinkovými čajmi, prípadne trochou ovocia), občasný 3-dňový pôst (veľa tekutín, pri veľkom hlade pár kvapiek MCT - kokosového oleja). 
 • Dostatok tekutín
 • Dostatok vlákniny v strave - čisté črevá
 • Podpora obličiek a pečene: obličkové a pečeňové čaje, ostropestrec mariánsky.
 • Potraviny - sezónne, napr. na jar zelené, v lete bobuľoviny. 
 • Esenciálne oleje vnútorne: tobolky Zendocrine, 1 kvapka es. oleja Lemon 1-5x denne do vody.
 • Esenciálne oleje zvonka natierať: riedený Zengest, Zendocrine. 

Znížme vystavenie tela toxínom:

 • Strava: menej konzerv a konzervovaných potravín (napr. údeniny)
 • Kozmetika: presedlať na prírodnú, kde sa len dá.
 • Čistiace prostriedky: ekologické čistia rovnako dobre. 
 • doTERRA: On guard zubná pasta, On Guard tekuté penivé mydlo, krémy, bahnová detoxikačná maska, On Guard univerzálny čistič, šampón+kondicionér.

Prirodzený tréning imunitného systému

Celkové zdravie: čím je lepšie zdravie a kondícia, tým je lepšia aj imunita. Robme denne, čo môžeme, na podporu zdravia. Chronické choroby často zvyšujú šancu, že sa niečím nakazíme. 
Otužovanie: na balkón, so smeťami, na krátku prechádzku, do obchodu zbehnúť o niečo slabšie oblečení. Studená sprcha na záver teplej sprchy. Sauna + studený kúpeľ. 
Keď ochoriete: chorobu VYLEŽAŤ, podľa možnosti s pomocou prírodných prostriedkov a po odoznení príznakov sa ešte 2-3 dni VEĽMI ŠETRIŤ: imunitný systém sa vtedy poučí a vytvorí si nové stratégie, posilňuje sa, trénuje. 

Tip na sviatky a oslavy:  do dezertov pridajte menej cukru (namiesto toho med, stevia, kokosový cukor), namiesto toho škoricu, esenciálne oleje (doTERRA wild orange, Madagascar vanilla). 15 minút pred sladkým si dajte metaPWR Assist - zmierni vyskočenie cukru. V deň oslavy si to užite. Dni pred tým a potom jedzte veľa zeleniny a pite veľa vody.