Úplný základ:

  • Vždy čítajte štítky a berte vážne varovania výrobcu ku konkrétnym produktom. 
  • Vyhnite sa týmto oblastiam: oči, uši, ústa, nos, otvorené rany a ostatné citlivé oblasti. 
  • Riedenie základným olejom 1:5, aby sme predišli citlivosti pokožky.  
  • Horúce oleje (cassia, cinnamon, clove, ginger, thyme, oregano, summer savory a ďalšie) musia byť riedené vždy, kým ich dáme na pokožku. 
  • Niektoré oleje (najmä citrusové) spôsobujú citlivosť kože na slnko, vyhnime sa slnku a UV žiareniu 8-72 hodín (podľa druhu oleja) po ich použití na pokožke.  
  • Skladovanie: vždy mimo dosahu detí,  priameho slnečného svetla a sálavého tepla. 
  • Oleje deťom len v našej prítomnosti, vhodné pre ich vek a správne riedené. 

Bezpečnosť používania esenciálnych olejov

Esenciálne oleje majú dlhú históriu úspešného použitia na mnoho spôsobov, od osobnej hygieny, cez varenie až po úžitok pre duševné a fyzické zdravie a pohodu. 

Možné problémy s použitím esenciálnych olejov niektorí autori z rôznych dôvodov preháňajú. No ak použijeme vhodné množstvo a riedenie oleja a vyberieme si oleje najvyššej kvality (kde je garantovaná čistota a známe zloženie), sú absolútne bezpečné na domáce použitie. Ako všetko, čo doma používame pre svoju rodinu, treba ich používať správne. 

Práve esenciálne oleje sú bezpečná alternatíva mnohým produktom, ktoré kupujeme v potravinách, drogérii a lekárni - prírodná a pritom účinná. Práve toto je významnou výhodou esenciálnych olejov, popri ďalších benefitoch: prinášajú kľud mysle tým, ktorých trápi prebytok chemických látok v domácnosti, často zbytočných (v čistiacich prostriedkoch, kozmetike, potravinových doplnkoch, potravinách). 

ĎALEJ sa dozviete:

  • Všeobecné pravidlá pre úžitok z esenciálnych olejov bez rizika ťažkostí.
  • Pravidlá osobitne pre vnútorné užitie, natieranie cez pokožku a inhalovanie - rozoznáte horúce oleje, spoznáte fotosenzitivitu, stanete sa majstrami v riedení olejov.  
  • Špeciálne obmedzenia pre deti, matky, zvieratá.
  • Riešenie problémov: ako si poradiť s podráždením kože, alebo malými nehodami.
  • ... a mnoho užitočných trikov, napríklad, ako nezískať Darwinovu cenu!   

Buďte pozorní a starostliví

  • Keďže esenciálne oleje sú veľmi účinné, vždy sa odporúča používať radšej niekoľko malých dávok počas dňa ako jednu veľkú dávku. Začnite s najnižšou možnou dávkou (jedna až dve kvapky) a potom dávku podľa potreby zvyšujte, hoci 1-2 kvapky sú na jedno použitie obvykle dostačujúcou dávkou.
  • Sledujte, čo vám vyhovuje a prospieva. Ak vám olej nevonia, alebo sa po ňom necítite dobre, nie je dôvod používať ho. No zaujímavé je, že tento "vkus" sa v čase môže úplne radikálne meniť - čo sa vám nepáčilo, sa môže stať vaším obľúbeným a naopak. Existuje názor, že olej, ktorý nám práve vonia, je pre nás v tom čase užitočný.
  • Keď používate nejaký olej prvý raz, či na pokožku, vnútorne, alebo difúzne, sledujte sa. Na pokožku a vnútorne ho najmä na prvý raz vždy zrieďte.
  • Zvlášť opatrní buďte pri deťoch, pacientoch a senioroch. Keďže majú citlivejšiu pokožku, je dobré oleje pred lokálnou aplikáciou zriediť. Skôr ako vyskúšate iné oblasti, skúste im olej naniesť na chodidlá. 
  • Hoci sú deti roztomilé, keď si samy natierajú svoj olej na chodidlo, nikdy ich pri tom nenechajme bez dozoru.

To, či je konkrétny olej pre vás bezpečný, závisí od viacerých faktorov na vašej strane:

  • vek (deti a seniori potrebujú menšie dávky a väčšie riedenie, deťom vyhovuje len niekoľko olejov)
  • zdravotné podmienky (ochorenia, tehotenstvo, dojčenie)
  • užívanie liekov a doplnkov

Pokiaľ ide o olej, je dôležité zvážiť:

  • chemické zloženie a čistotu
  • spôsob použitia (cez kožu, vnútorne, aromaticky)
  • dĺžku a častosť užívania
  • dávkovanie.

Používajte esenciálne oleje testovanej kvality

Kým si nejaký esenciálny olej kúpime, potrebujeme vedieť, že nie všetky oleje na trhu sú rovnocenné. Nie všetky firmy podriadia každú "várku" - tzv. šaržu oleja dôslednému testovaniu na čistotu a kvalitu a sprostredkovatelia často oleje riedia a falšujú. Výskumy hovoria, že 2/3 až 3/4 olejov na trhu sú čiastočne, alebo úplne nepravé).  Takýmto olejom v lepšom prípade chýba časť užitočných zložiek, v horšom prípade obsahujú škodlivé látky. Používajme pre seba a svoju rodinu len oleje dokázateľne bezpečné a kvalitné. 

Chcete vedieť, čo obsahuje olej vo vašej fľaštičke? Zadajte číslo šarže (uvedené naspodku  fľaštičky jednodruhového oleja) na stránke www.sourcetoyou.com v časti "quality" a dozviete sa.

Chcete vedieť, v ktorej časti sveta boli rastlinky pre vás olej dopestované? Pozrite sa sem: https://www.esseterre.bg/en

Čítajte štítky na olejoch a návody

  • Málokto si uvedomuje, že na oleji doTERRA je aj štítok v slovenčine - stačí odlúpnuť vrchnú časť. 
  • Na viacerých olejoch, vyrobených z jedlých surovín, je u nás uvedené, že sú len na vonkajšie použitie - vyplýva to z legislatívy EU, kde olej môže mať len jedno použitie. Viacerí ich aj tak používame vnútorne  (napríklad z 10 olejov základnej sady (Home essentials a family essentials) sú z nejedlých bylín len Deep Blue a Air), je to však na vlastnú zodpovednosť. 
  • Pamätajte, že oleje nie sú určené ako náhrada lekárskej starostlivosti a preto pri zdravotných ťažkostiach vyhľadajte lekára. 
  • Rozlišujme oficiálne odporúčania, uvedené na www.doterra.com, za ktoré firma nesie zodpovednosť, a  uverejnené štúdie, populárne knihy, zdieľané skúsenosti (posledné dve môžu byť  veľmi prínosné, no nemusia mať váhu vedeckých poznatkov). 
  • Ak máte otázky, poraďte sa so svojou d​ōTERRA partnerkou, alebo sa spýtajte v našej WhatsApp skupine  "doTERRA Inšpirácie" - na členstvo má bezplatne nárok každý člen AromaTERRA. Dostanete nasmerovanie na oficiálne zdroje, ALEBO dobré osobné skúsenosti.  

Skladovanie kvôli bezpečiu a trvanlivosti

  • Kvôli deťom a oslabeným osobám držte oleje na bezpečnom mieste. Trvanlivosť zatvoreného oleja je uvedená na dne fľaštičky, no závisí aj od skladovania.
  • Už máme aj na Slovensku k dispozícii Detskú sadu, ktorá je v praktických roll-on fľaštičkách, takže dieťa nemôže olej vypiť. No aj tieto oleje je lepšie pri deťoch skladovať mio ich dosahu -  v priloženej uzatvárateľnej kapsičke, v zamknutej skrinke - mimo ich pohľadu, alebo na vyššej polici. Okrem bezpečného skladovania môžete používať aj detské bezpečnostné uzávery.
  • Esenciálne oleje držíme vždy v tesne uzavretej fľaštičke, nikdy nie v plaste a fľaštička nech vždy radšej vzpriamene stojí, aby olej neobmýval uzáver. 
  • V tieni: Oleje by ste mali uchovávať mimo nadmerného svetla (slnko, UV žiarenie) alebo tepla, pretože to môže výrazne zmeniť chemické vlastnosti esenciálneho oleja. Pozor najmä na uloženie oleja v aute, na okne, krbe, radiátore. 
  • Citrusy po otvorení spotrebujte do pár mesiacov, max jedného roka. Keďže by sme ich mali používať viac-menej denne, nebude to problém. Ostatné oleje po otvorení do 1-2 rokov, živice vydržia najdlhšie (dokonca sa hovorí, že Frankincense, Myrha a Patchouli čím sú staršie, tým lepšie). Pri živiciach (najmä myrha a vetiver) je iný problém - riziko, že sa časom úplne zalepí závit. Predídeme tomu tak, že vždy po použití závit na fľaške aj uzávere utrieme a prípadne potrieme kokosovým olejom.    
  • Čím je vo fľaštičke menej oleja, tým je tam viac vzduchu - môže oxidovať. Taký olej treba čím skôr spotrebovať, do pár mesiacov. Napríklad: urobiť ho svojim difúzovacím olejom, alebo zriediť koko olejom a použiť na masáž. Alebo preliať do menšej fľaštičky. 
  • Esenciálne oleje sú vysoko horľavé. Nemali by sa používať ani skladovať v blízkosti sviečok, krbov, kachlí,  zapálených cigariet alebo otvorených ohnísk.
  • Ak oleje vnútorne používa osoba, ktorá môže byť zmätená, alebo jednoducho nedobre vidí bez okuliarov, držme nejedlé oleje osobitne, aby nedošlo náhodou k zámene. 

Opatrne, ak užívate lieky na riedenie krvi a ďalšie lieky

  • V tejto oblasti ešte nie sú dokončené výskumy, ale niektorým olejom sa pripisuje schopnosť riediť krv, preto ich používajme opatrne a pozorujte sa, ak užívate lieky na riedenie krvi. Sú to predovšetkým oleje a zmesi bohaté na metyl salicylát (Birch, Wintergreen, Deep Blue, Aromatouch), oleje a zmesi bohaté na eugenol (Basil, Oregano, Cassia, Cinnamon, Clove, Lemongrass, On Guard, DDR) a ďalšie (Fennel, Marjoram, Thyme, Anise, ZenGest, Ginger, Peppermint, Frankincense, Turmeric, Cilantro, Yarrow, Clary Sage, Tangerine, Litsea, Lemon Myrtle). Kniha Modern Essentials odporúča opatrnosť, najmä ak užívate Warfarin, Aspirín a Heparín. Spomínané esenciálne oleje oleje by ste podľa Tisseranda nemali používať (najmä nie brať vnútorne) jeden týždeň pred operáciou, alebo pôrodom). 
  • Naopak, medzi oleje zahusťujúce krv (čo sa zvykne využívať napríklad pri zastavovaní krvácania pri odreninách) viaceré zdroje radia Myrrh, Cypress, Lavender, Lemon, Geranium, Rose, Sandalwood, Helichrysum. 
  • V publikácii Modern Essentials sa zmieňujú aj o ďalších možných nežiadúcich účinkoch kombinácie esenciálnych olejov a liekov, napríklad niektoré ANTIDEPRESÍVA spolu s Clove (klinček), ktorý je aj v zmesi On Guard a tobolkách On Guard+, môže dôjsť k zmene krvného tlaku, točeniu hlavy, trasu, zmätku. Antidiabetiká môžu podľa tejto knihy spolu s niektorými olejmi (Lemongrass, Fennel, Cassia, Dill (kôpor), Marjoram (majorán), Melissa, Oregano, Cummin) spolupôsobiť pri zmene hladiny krvného cukru.

Aké sú maximálne bezpečné množstvá esenciálnych olejov?

Ideálne a maximálne množstvo esenciálnych olejov
Ideálne a maximálne množstvo esenciálnych olejov

Poznámka:  V prvom riadku "-" znamená, že hranica nie je a v treťom riadku znamená, že deťom oleje vnútorne nedávame. 

V stĺpci Ideálne množstvo je uvedené, koľko celkového esenciálneho oleja by mal používateľ naraz užiť. Toto množstvo sa môže opakovať každých 4-6 hodín, pričom množstvo nesmie byť väčšie ako 24-hodinové maximálne množstvo. Vnútorné ("Internal") užívanie sa vzťahuje na užívanie éterických olejov vo forme kapsúl alebo softgélov. Orálne užívanie sa vzťahuje na éterické oleje užívané vo vode alebo inej tekutine alebo pod jazykom. Deťom esenciálne nedávame vnútorne.  Neexistuje žiadne odporúčanie pre aromatické použitie, pretože to veľmi závisí od veľkosti miestnosti a ďalších premenlivých faktorov. Ako vždy, najlepšia je striedmosť.

Pre najlepší úžitok olejov je dôležité, aby sme sa držali ideálneho množstva.

Zahltenie organizmu príliš veľkým množstvom esenciálneho oleja totiž môže niekedy viesť k nežiaducim následkom. Je to preto, že bunky v tele využívajú na metabolizáciu olejov zložité chemické reakcie. Nikdy nie je vhodné prekročiť metabolickú kapacitu buniek.

Vždy je treba brať do úvahy individuálnu situáciu a skúsenosť jednotlivca. Vždy je dobré znížiť dávky u tých, ktorí majú svoje zdravie akokoľvek porušené. 

Dr. David K. Hill, D.C.

Citované z blogu doTERRA. 

POUŽITIE NA POKOŽKU

Natieranie riedených olejov na pokožku je účinný spôsob použitia esenciálnych olejov. Keďže esenciálne oleje sú látky rozpustné v tukoch, môžu ľahko preniknúť do pokožky. Esenciálne oleje sú užitočné na podporu zdravého vzhľadu pokožky, zdokonalenie relaxačnej masáže a podobne.  

Rovnako ako pri každom výrobku, ktorý používate na pokožku (pleťové vody, krémy a pod.) je potrebné najprv overiť reakciu vášho organizmu. Natieranie možno podľa potreby opakovať každé štyri až šesť hodín. Keďže každý človek je jedinečný, dávka sa bude u každého jednotlivca líšiť v závislosti od veľkosti, veku a celkového zdravotného stavu.

Deti

Malým ľuďom oleje riedime podľa veku a používame len vybrané oleje. Podrobnosti nájdete nižšie v časti "Deti a ich mamy".

Náplasťový test (tzv. patch test)

Ak máte dôvod k zvláštnej opatrnosti (deti, seniori, pacienti, zvlášť citliví ľudia), urobte pred prvým použitím oleja tento test, takto: 

  • Umyte si predlaktie neparfumovaným mydlom.
  • Osušte si pokožku.
  • Do malej plochy predlaktia votrite niekoľko kvapiek zriedeného esenciálneho oleja a prelepte náplasťou.
  • Počkajte 24 hodín.
  • Odstráňte náplasť

Ak je plocha pod náplasťou na koži červená, svrbí, tvoria sa na nej pľuzgiere alebo opuchne, došlo k nežiaducej reakcii na olej a nemali by ste ho používať. Ak sa príznaky objavia skôr, ako uplynie 24 hodín, umyte hneď pokožku kokosovým, alebo iným jemným olejom. 

Riedenie - svätý grál bezpečnosti a účinnosti

Esenciálne oleje riedime pomocou nosného oleja, napríklad frakcionovaného kokosového oleja, alebo jojobového, alebo z hroznových kôstok. Odporúčaný pomer riedenia je jedna kvapka esenciálneho oleja na päť kvapiek nosného oleja. Oleje dôkladne zrieďte najmä:

  • pri prvom použití,
  • pri aplikácii na citlivú pokožku alebo
  • pri používaní esenciálnych olejov deťmi.
  • Oleje s obzvlášť silným chemickým zložením (tzv. horúce oleje) je dobré zriediť v pomere jednu kvapku esenciálneho oleja na desať kvapiek nosného oleja.

Riedenie je jednou z najdôležitejších zásad, ktoré treba pochopiť. Niektorí sa obávajú, že zriedením esenciálneho oleja pred aplikáciou sa stratia jeho účinky; riedenie však v skutočnosti prispieva k lepšiemu vstrebávaniu do pokožky a spomalí odparovanie- čím sa účinky ešte viac predlžujú. Riedením sa zväčšuje množstvo pokožky alebo povrch, na ktorý sa olej aplikuje a vstrebáva. Zlepšuje tiež vstrebávanie cez suchú pokožku a minimalizuje možnú citlivosť. V skutočnosti riedenie neuberá na účinku, skôr naopak. Ak chceme vstrebávanie ešte viac podporiť,  môžeme ho vmasírovať. Pomer vsiaknutého oleja (oproti odparenému) extrémne zvýšime, ak natretú pokožku prikryjeme. 

Chránime oči, uši, nos a sliznice

Nikdy tam nedávajte olej, ani riedený! Pri zápale ušiek natierame zmes levanduľa-bazalka-kadidlo-čajovník OKOLO uší. Okolo očí jestvuje v doTerra očný krém so šikovnou masážnou koncovkou. Okolie očí je aj jedno z miest, kam nanášame obľúbenú zmes Immortelle, ale dávame pozor, aby sa nedostali do očí. Ak chceme uvoľniť dýchanie nosom, nanášame riedenú mätu alebo eukalyptus POD nos, alebo na hrudník, odkiaľ bude k nosu príjemne stúpať.

Výnimku tvorí levanduľa a kadidlo, tie môžu do nosa v malom množstve a len situačne neriedené (napr. pri krvácaní z nosa), na ostatné sliznice ich nanášame riedené. 

Citlivosť na slnko

  • Citrusové oleje (citrón, pomaranč, mandarínka, tangerínka, limeta, grep, kumquat, petitgrain, bergamot, neroli, yuzu), plus cummin sú tzv. fototoxické, teda spôsobujú na slnku škvrny (teda, chápeme sa, tie škvrny nevzniknú na slnku, ale na pokožke). 
  • Väčšina olejov prestane fototoxicky pôsobiť po 6-8 hodinách, teda keď si dáte kvapku Wild Orange do krému večer pred spaním, ráno môžete na slnko. 
  • Výnimkou je BERGAMOT, ktorý v koži zostane až 72 hodín - nehodí sa teda vôbec na tvár. 
  • Pozorne čítajte aj obsahy zmesí olejov, určených na difúzovanie, či obsahujú citrusy. Niekto napríklad používa Adaptiv ako parfum, ale na slniečko s ním radšej nechoďte. Ak si miešate vlastný parfum, tiež pozor na citrusy. 
  • V lete je rozumné nahradiť citrusy olejom z GREEN MANDARIN, krásne vonia a nie je fototoxická.
  • Vnútorné použitie citrusových olejov nevyvoláva citlivosť na slnko.
  • Citrusové oleje, použité v kozmetických prípravkoch doTERRA sú vyrobené inou technológiou (namiesto lisovania za studena sú destilované) a nevyvolávajú fotosenzitivitu. 

Horúce 6+2 oleje, ktoré treba dospelým riediť a deťom nedávať

Oregano, klinček, škorica, cassia, tymián, zázvor riedime vždy, na pokožku aj vnútorne. Na pokožku riedime tzv. základným, alebo nosným olejom (kokosový, jojobový, z hroznových jadierok) v pomere až 1:10, na vnútorné použitie riedime kuchynským olejom - vnútorné použitie objasníme v osobitnej časti. Toto nie je úplný zoznam horúcich olejov, sú aj ďalšie, napríklad Summer savory (saturejka).

Deťom sú horúce aj peppermint a lemongrass. Týchto spolu osem olejov nedávame deťom do 6 rokov vôbec a starším ich riedime. (Zasa, v praxi si viaceré mamy overili, že pri dostatočnom riedení a ak sa použijú len situačne, sú aj tieto oleje ich deťmi dobre tolerované a prinášajú úžitok, ale je to na vlastnú zodpovednosť).

Výnimky:

  • Oregano možno dospelým nanášať (ak znesiete) neriedené na chodidlo, je výborné proti prechladnutiu (každé 2 hodiny 1 kvapka na každé chodidlo, nášľapná plocha pod prstami). Nanášame hranou dlane (to miesto za malíčkom), aby sme ho nemali na končekoch prstov, ktorými by sme sa mohli dotknúť jemnejších častí tela) a po nanesení si ruky umyjeme mydlom a nakrémujeme. Aj tak sa chvíľu pre istotu nedotýkame tváre.
  • Niektoré z uvedených olejov sa nachádzajú v zmesiach, ktoré sú pre deti (na vonkajšie použitie a v patričnom riedení) povolené, pretože sú v neškodnom množstve a v kombinácii s olejmi, ktoré miernia ich horúci účinok (táto metóda miešania olejov sa volá quenching), napríklad ZenGest.
  • Kniha Modern Essentials odporúča niektoré riedené oleje aj do vagíny a do konečníka. Niektoré skúsené užívateľky hlásia výborné výsledky so zavedením tampónu namočeného vo výrazne riedených olejoch (väčšinou Myrrh, Lavender, Tea Tree či dokonca malé množstvá Oregano) do vagíny. Toto zatiaľ  nie je klinicky overené, preto nemôže byť súčasťou oficiálnych odporúčaní doTERRA a toto použitie natraz zostáva na vlastnú zodpovednosť. 

Naopak, oleje, ktoré väčšina ľudí dobre zvláda na pokožke neriedené, sú najmä:

  • chamomile
  • cypress
  • eucalyptus
  • lavender
  • tea tree (unoxidized)
  • rose
  • sandalwood
  • frankincense.

Do kúpeľa vždy riedime

Špeciálnym, veľmi efektívnym a príjemným prípadom prijímania oleja cez pokožku, pri ktorom dochádza aj k vdychovaniu oleja, je kúpeľ. 

Oleje nikdy nedávame do kúpeľa priamo, pretože by plávali na povrchu. Voda zosilňuje účinok oleja, takže by mohli pôsobiť dráždivo na pokožku a sliznice.

V čom riedime: soľ, olej (kokosový, olivový, argánový, mandľový), med, smotana. U jemnejších olejov stačí dať si do dlane nejaké eko tekuté mydlo (alebo si v dlaniach namydliť z tuhého), pridať tri kvapky esenciálneho oleja, zmiešať v dlaniach a rozpustiť vo vani - alebo sa rovno ním umyť.

Vnútorné užitie

  • Používajte len tie oleje, ktoré sú označené ako jedlé. Niektoré oleje sú vyrobené z nejedlých rastlín (napr. wintergreen, eukalyptus - okrem odrody globulus) a môžu spôsobiť problémy. 
  • Citrusové oleje (Lemon, Wild Orange, Tangerine, Mandarine, Lime, Grapefruit, Kumquat, Green Mandarin) a ZenGest väčšina z nás dobre toleruje, ak ich pijeme jednu kvapku priamo do pohára vody (citrusy 1-3x denne, ZenGest v čase potreby), no aj tu treba sledovať, ako sa cítite. Ak si ich pridávame do vody, nápoj skladujeme výlučne v sklenej nádobe, lebo tieto oleje rozkladajú niektoré plasty. No výborné je aj citrusy zhomogenizovať s vodou - krátko pomixovať s riedeným džúsom, celý recept na letnú aj zimnú limonádu  nájdete tu. 
  • U ostatných olejov a zmesí využite prednostne želatínové tobolky, tzv. softgels, ak sú v ponuke  (Tri Ease, ZenGest, On Guard+, DDR a ďalšie), ktoré poskytujú lepšiu ochranu žalúdka, ale aj ochranu olejov pred žalúdočnými kyselinami, takže sú účinnejšie. 
  • POZOR! Tobolky On Guard+ a GX Assist nie sú určené na prevenciu a používame ich najviac 10 dní a vždy po nich najmenej rovnaký počet dní zaradíme PB Assist - probiotiká. (Ak chcete preventívne posilňovať svoju imunitu, tu je pár tipov: (1) po 1 kvapke esenciálneho oleja On Guard vmasírujeme ráno do chodidiel, (2) 2-3x denne dáme jednu kvapku citrusového oleja do vody a vypijeme, (3) hlavne a predovšetkým, užívame LifeLong Vitality komplex + PB Assist.)
  • Pohodlné a obľúbené sú aj maličké guličky - "beadlets", ktoré obsahujú 1/3 kvapky esenciálneho oleja a to väčšinou úplne stačí (Peppermint, On Guard, Meta PWR).  
  • Ostatné oleje pri vnútornom použití dávame v jedlom oleji riedené do kapsule (ktoré dostať v e-shope doterra pod názvom Veggie caps). Kvapneme do kapsule, zatvoríme ju a hneď prehltneme a zapijeme - rozpustila by sa, keby sme dlhšie váhali (toto niektorí riešia tým, že naplnené kapsule skladujú v mrazničke).

  • Ak nemáte kapsulu, rozrieďte olej do lyžičky oleja/cukru/medu.
  • Dávkovanie: Množstvo esenciálneho oleja, ktoré použijete, bude do veľkej miery závisieť od vášho osobného zdravotného stavu a úrovne vašich skúseností s esenciálnymi olejmi. Je dôležité si uvedomiť, že čisté esenciálne oleje sú veľmi silné a že každý človek bude mať na každý olej inú reakciu. Všeobecným pravidlom je "menej a častejšie" a na jedno použitie často stačí jedna kvapka. U toboliek (softgelov) sa riaďte pokynmi na balení, ak vám lekár neodporučí inak. 
  • Osobitným a stále viac obľúbeným spôsobom je dávkovanie oleja pod jazyk - cez sliznicu ide rovno do krvného obehu. Citlivo vnímajte, či nie je po určitom čase sliznica podráždená. Neodporúčame takto prijímať horúce oleje a ich zmesi. 
  • Spomeňme aj dávkovanie najpredávanejšieho produktu doTERRA vôbec - potravinových doplnkov Lifelong Vitality (LLV). Bežná dávka je 2x2 tobolky z každej (z troch) dóz, a to v závere jedla (raňajky a obed; necháme si 1-2 posledné sústa, tobolky zapijeme malým množstvom vody a zjeme zvyšok jedla). Tínedžeri a ľudia pod 60 kg môžu užívať polovičnú, alebo 3/4 dávku (Jedna krabica je plná dávka na 1 mesiac). Ak začínate, je príjemné zvykať si postupne, napríklad takto: prvé dva dni 1x1 tobolka z každej dózy, potom 2 dni 2x1 tobolka a potom už plná dávka, teda 2x2 tobolky).

Aromatické použitie

  • Difúzovanie esenciálnych olejov je bezpečný a účinný spôsob, ako si užívať výhody esenciálnych olejov, ak sa používajú v primeranom množstve v dobre vetraných priestoroch. Difúzne esenciálne oleje sa už dlho skúmajú pre ich schopnosť zvyšovať pocity uvoľnenia, povzbudenia, sústredenia, zlepšenia spánku alebo pohody.
  • Môže vám byť príjemnejšie difúzovanie  v kratších intervaloch, viac krát za deň, napríklad 60 - 90 minút v jednej dávke.
  • doTERRA uvádza, že NIE JE časové obmedzenie na difúzovanie olejov tejto kvality, preto mnohí využívajú benefit viac-hodinového difúzovania, napríklad cez noc. 
  • Počet kvapiek závisí od veľkosti miestnosti a vašej vzdialenosti od difúzera. Bežne 1 - 10 kvapiek. 
  • Difúzerom sama sebe: rozotrite kvapku esenciálneho oleja v dlaniach, dlane mierne rozovrite a k otvoru priložte nos. Nadýchnite sa 2-4 krát. Rátajte s tým, že časť esenciálnych olejov zostane na rukách a bude sa vstrebávať aj cez pokožku. 
  • Zaujímavou a menej známou formou, ako získať maximum z olejov, je inhalácia ústami. Už aj u nás sa príjemný drevený inhalátor, vyrobený skúsenou aromaterapeutkou, dá kúpiť na www.woi.sk.
  • Častá otázka: "Môžem používať vonnú lampu?" Všetci sme v minulosti obľubovali malé keramické nádoby, v ktorých dolu horela sviečka a hore sa odparovala voda s olejom - ktoré ale pre prácu s olejmi kvality doTERRA NIE SÚ VHODNÉ. Esenciálne oleje doTERRA sú veľmi pozorne destilované, pri najnižšej možnej teplote a tlaku (za cenu nižšej výťažnosti), alebo lisované za studena, aby v nich zostali zachované účinné látky. Horúci plameň by časť z týchto látok znehodnotil. 
  • Stručný prehľad o tom, ktorý typ difúzera je na akú príležitosť vhodný a varovanie pred jedným nevhodným typom nájdete tu. 

Riešenie problémov

Pri správnom používaní esenciálnych olejov sa citlivosť a alergie vyskytujú len zriedkavo, no opatrnosť a pozorné zaobchádzanie je vždy na mieste. Akonáhle sa objavia nepríjemné pocity po použití oleja, prestaňte ho používať, aspoň načas. Medzitým vymyslíte alternatívne použitie toho istého oleja, alebo iný olej. 

Predchádzajme problémom. Bezpečné používanie éterických olejov sa u každého jednotlivca líši. Niektorí ľudia majú napríklad citlivú pokožku. Ak to o sebe viete, budete musieť viac riediť esenciálne oleje, alebo sa zdržať používania niektorých z nich. doTERRA paušálne odporúča riediť všetky oleje, ak ich na pokožku použijú Aziati.  Zvýšená citlivosť sa môže objaviť aj dočasne, napríklad pri používaní určitých liekov (napr. hormonálnych). 

Môžu byť esenciálne oleje toxické?

Každá látka sa môže stať toxickou, ak sa používa v nevhodnej dávke. Dokonca aj prírodné, zdanlivo neškodné látky, ako je voda, minerály alebo vitamíny, sa pri nadmernom používaní alebo konzumácii môžu stať toxickými.

Esenciálne oleje sú bezpečné, ak sa dodržiava vhodné dávkovanie a spôsob aplikácie. V extrémnych prípadoch môže prekročenie odporúčaného dávkovania olejov viesť k toxicite. Toxicita nastáva vtedy, keď látka dosiahne takú úroveň, že sa stane pre organizmus škodlivou.

Nehody

  • Ak sa vám dostane esenciálny olej do oka, okamžite ho vypláchnite. Keďže éterické oleje nie sú rozpustné vo vode, voda nebude účinná na odstránenie éterického oleja. Mlieko obsahujúce tuk (nie odstredené mlieko) je skvelou alternatívou. Výborný je aj olej - ten, ktorý máte po ruke, či je to kokosový frakcionovaný, alebo kvalitný kuchynský olej. Oko by sa malo vypláchnuť viackrát, kým podráždenie neprestane. Potom vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste sa uistili, že nedošlo k dlhodobému poškodeniu. Dosť často strekne do oka olej vtedy, keď chceme puknúť olejovú guičku - beadletku. Tak pozor na to.
  • Niekedy nás začne štípať tvár, alebo nos, pretože sme si naň siahli rukou, na ktorej zostal horúci esenciálny olej. Preto je dobré po dotyku/masáži horúcimi olejmi ruky umyť mydlom a nakrémovať. Ak sa už nehoda stala, natrite tvár olejom a jemne vreckovkou utrite, podráždenie by malo po krátkom čase ustúpiť. Niektorí odporúčajú v takomto prípade naniesť aj silne riedený esenciálny olej levanduľa. 
  • A ako sa nestať držiteľom Darwinovej ceny? Keď som o jednej svojej nehode povedala kamarátke, tá trefne poznamenala, že "takmer si sa stala držiteľkou Darwinovej ceny". Takže prosím, NEVYŤAHUJTE ROLL-ON UZÁVER ZUBAMI! Vezmite si na to špeciálny "kľúč" na otváranie a zatváranie fľaštičiek, alebo, ak už zubami, tak najprv obaľte uzáver textilnou vreckovkou, aby ste predišli tomu, že sa gulička uvoľní a vkĺzne do úst či dokonca do hrdla... alebo použite tento jednoduchý, ale geniálny návod: 
Kľúč na otváranie a zatváranie olejov
Kľúč na otváranie a zatváranie olejov

Citlivosť na esenciálny olej

Ak sa u vás objaví citlivosť na esenciálny olej, nezúfajte, citlivosť na esenciálny olej nie je to isté ako alergická reakcia, možno budete môcť tento esenciálny olej používať inou formou. V prvom rade sa uistite, či ste dodržali odporúčania, o ktorých sme hovorili v tomto článku vyššie.  

  • Ďalej, napríklad ak sa nedobre cítite po vnútornom použití určitého oleja, môžete ho možno stále používať aromaticky alebo cez pokožku. No najdôležitejšie je pri prvej nepríjemnej reakcii prestať olej vnútorne používať. Medzi príznaky reakcie tráviaceho systému patrí bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka. Ak bolo skonzumované veľké množstvo oleja, okamžite kontaktujte toxikologickú službu. Ak bolo skonzumované len malé množstvo, pite veľa tekutín - najlepšie mlieko alebo iný nápoj obsahujúci tuk, aby ste minimalizovali ťažkosti. Ak je reakcia závažná alebo dlhotrvajúca, vyhľadajte lekársku pomoc a olej majte poruke, aby ste ho lekárom ukázali.  
  • Ak dôjde k reakcii pri vdychovaní difúzovaného esenciálneho oleja, okamžite vypnite difuzér, odíďte z miestnosti na čerstvý vzduch. Ak nemôžete odísť, poriadne vetrajte. Ak by sa vám dlhší čas zle dýchalo, vyhľadajte lekára. 
  • Ak sa objaví reakcia na pokožke, okamžite olej prestaňte používať. Podráždené miesto môžete upokojiť nosným olejom, napríklad frakcionovaným kokosovým olejom. Jemne utrite miesto mäkkou handričkou, aby ste vytiahli a odstránili čo najviac esenciálneho oleja. Striedavo pridávajte kokosový olej a jemne oblasť utierajte. Pokožka bude potrebovať čas na upokojenie, čo môže trvať hodiny, dni alebo týždne v závislosti od závažnosti reakcie vášho tela na citlivosť, ako aj od množstva použitého oleja. Ak je reakcia citlivosti závažná alebo sa časom zhoršuje, vyhľadajte lekársku pomoc.

Je možné mať alergickú reakciu na esenciálne oleje?

K alergickej reakcii dochádza vtedy, keď v tele nastane abnormálna imunitná reakcia po kontakte s molekulou bielkoviny, ktorá je zvyčajne neškodná. Esenciálne oleje CPTG (Certified Pure Tested Grade™) sú kompletne zložené z aromatických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v prírode; neobsahujú žiadne bielkovinové molekuly, takže nespôsobujú alergické reakcie rovnakým spôsobom ako napríklad arašidy alebo vajcia.

U niektorých ľudí sa však éterické oleje môžu viazať na bielkoviny v pokožke a vytvárať typ molekúl, ktoré telo môže rozpoznať ako alergén, čo vyvoláva alergickú reakciu. Tento proces závisí od mnohých vecí, napríklad od typu a množstva použitého oleja, od individuálnej hladiny bielkovín v tele človeka a dokonca aj od genetiky.

Citlivosť na esenciálny olej môže spôsobiť reakcie v koži, tráviacom systéme, dýchacom systéme a iných oblastiach tela.

Medzi príznaky citlivosti na esenciálny olej alebo alergickej reakcie patria:

  • Bolesť, opuch alebo citlivosť pokožky
  • Podráždenie kože (napríklad svrbenie, vyrážka alebo žihľavka)
  • Ťažkosti s dýchaním
  • Žalúdočné ťažkosti

Čo robiť, ak sa u vás vyskytne reakcia na esenciálne oleje

Ak sa u vás vyskytne niektorý z uvedených príznakov, je dôležité okamžite prestať používať daný esenciálny olej, aby ste reakciu nezhoršili. Odporúča sa dať si prestávku od spôsobu aplikácie, ktorý reakciu spôsobil (napríklad ak máte kožnú reakciu, vyhnite sa na nejaký čas lokálnemu používaniu), a zvoliť si iné spôsoby, ako si užívať výhody oleja.

V prípade závažných reakcií vyhľadajte v prípade potreby lekárske ošetrenie a esenciálny olej vezmite so sebou, aby ste ho ukázali lekárom. doTERRA má systém, ktorý vám umožňuje nahlásiť akékoľvek prípadné nežiaduce reakcie. Jednoducho kontaktujte zákaznícky servis spoločnosti doTERRA, emailom na zakaznickyservis@doterra.com, alebo telefonicky na 00421 233 056 269 pre SR, 00420 228 88 22 51 pre ČR, Úradné hodiny: Po-Pia 10:00 - 18:00 hod.

DETI A ICH MAMY

Deti, budúce mamičky a kojace mamičky majú osobitné obmedzenia.

Obdobie materstva od "chcem otehotnieť", cez tehotenstvo, pôrod, dojčenie po starostlivosť o predškolákov majú svoje účinné oleje, ale aj viaceré obmedzenia. Napríklad Clary Sage výborne pomáha pri PMS aj klimaktériu, a mnohým ženám pomohol aj ako súčasť prípravy na otehotnenie a ukazuje sa ako výborný spoločník pri pôrode. No pre tehotné je nevhodný, aj pre dojčiace mamy. 

  • Pre tehotné mamičky sú nevhodné: clary sage (šalvia lúčna), breza, škorica, klinček, fenikel, wintergreen, myrha, yzop a všetky zmesi, ktoré ich obsahujú. 
  • Naopak, viaceré štúdie i prax naznačujú, že použitie esenciálnych olejov na redukciu nevoľnosti, napätia a úzkosti počas tehotenstva môže byť veľmi úspešné. Zázvor, levanduľa, kadidlo, ylang - ylang - tie sú pre tehotné vhodné.
  • Najvhodnejšie oleje pre malých ľudí sú Lavender, Tangerine, Tea Tree, Lemon, Roman Chalmomille.  V prípade potreby je možné použiť ZenGest.
  • Deťom do jedného roka oleje len difúzujeme, najviac 15 minút. Natierame riedené v pomere 1 kvapka na polievkovú lyžicu (10 ml) a len v čase potreby, napr. horúčka, prerezávanie zúbkov. 
  • Malým deťom natierame oleje pozdĺž chrbtice. Neskôr môžeme aj na chodidlá, no celkom malí ľudia si nôžky ešte strkajú do pusinky, alebo ruky, ktorými si siahali na nôžky - a vnútorné užívanie v tomto veku nie je žiadúce, ale ani potrebné - oleje u nich cez kožu a difúzne pôsobia veľmi účinne.
  • Pri difúzovaní dbajme na to, aby bol difúzer dostatočne ďaleko od dieťatka a medzi difúzovaním vetrajme.
  • Deťom 1- 6 rokov môžeme oleje aj natierať, v riedení podľa veku, ale nedávame ich vnútorne. Nijakým spôsobom nepoužívame horúce oleje (napr. Ginger, Clove, Cinnamon, Thyme, Cassia, Oregano) a Peppermint, Lemongrass. Niektoré zdroje medzi detské horúce oleje radia aj Eucalyptus. 
  • Pre deti 4 - 14 rokov (no dospelí tiež neodolajú) je určená krásna a premyslene zostavená detská sada. Niektoré mamy začínajú s detskou sadou už od dvoch rokov, na svoju zodpovednosť. 
  • Tu je užitočná dobrá rada: To, čo dávate svojmu dieťatku, dajte aj sebe. Aj vy potrebujete pomoc a ochranu. 

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti/

https://www.mojaterapeutka.sk/l/doterra-pre-deti-ii/

Zvieratá

Psíčkom na natieranie a vnútorné použitie vyhovuje len obmedzená škála olejov (no tie im veľmi prospievajú, napríklad ZenGest, Copaiba) a mačkám ich vyhovuje ešte menej. 

Pacienti

Doterajšie výskumy naznačujú, že esenciálne oleje testovanej kvality nezaťažujú (na rozdiel od chemických liekov) pečeň ani obličky, práve naopak, podporujú ich regeneráciu. Ničmenej, interakcia s rôznymi liekmi, ktoré pacienti používajú (podobne ako vzájomná interakcia liekov), nie je doteraz dôsledne preskúmaná. Preto používanie esenciálnych olejov spolu s farmaceutickými výrobkami je na vlastnú zodpovednosť. 

Zdroje

Tento článok je spracovaný s použitím informácií