Caraway -rasca

                                          Chuť do jedla i do života

Semienka rasce sa považujú za jedno z najstarších korení, jeho použitie na dochutenie jedál a zlepšenie trávenia sa datuje až na rok 3000 pred Kristom. Patrí do rodiny mrkvovitých a je bratrancom kôpru, anízu, feniklu, cumminu. U nás je hviezdou receptov na chlieb, guláš, kyslú kapustu, zemiaky, strukoviny. Rasca na čistý esenciálny olej doTERRA sa pestuje vo Fínsku.

Vôňu rasce miluje naša kolegyňa Katka. No aj ja mám s ňou krásne spomienky. Varili aj vám v detstve kmínovú polievku? Naša babinka ňou riešila všetky mysliteľné problémy tela aj duše. Keď sa niečo dialo, najprv sústredene počúvala, súcitne prikyvovala hlavou, potom, akoby si na niečo spomenula, nadšene zvolala: Urobím kmínovú polévku! Červená zápražka, plno celého kmínu a na záver cez vidličku pustiť roztrepané vajíčko. Myslím, že vždy zabrala!  

Esenciálny olej Caraway je skutočne "esenciou" chuti a vône rasce. Ak pridáte kvapku do hotového vareného jedla alebo do pomazánky, bude to vyššia úroveň kulinárstva. Ak pridávate do taniera, skúste najprv len špáradlom - celá kvapka by bola priveľa. Skvele sa kombinuje takmer so všetkými olejmi z korenín - black pepper, cardamom, cummin, pink pepper, lemon. Ak vám tečú sliny, rýchlo si spravte hummus s pridaním esenciálneho oleja caraway - a môžete aj kvapku pink pepper, lemon a cardamom, ak máte. 

No už dlho premýšľam, dá sa Caraway použiť aj v sladkej kuchyni? Tu, tu, tu a tu som našla recepty na orientálne koláčiky s rascou a na tradičný puding, ktorý sa robil na oslavu narodenia bábätka a podporu tvorby mlieka u jeho mamy. 

Tieto malinké semienka nám dávajú esenciálny olej, blahodárny pre naše zdravie vo viacerých smeroch, najmä pre trávenie, zdravie zubov, dýchanie a kozmetiku.


  • Trávenie: Pridajte do jedál, alebo užite kvapku vo vode na zlepšenie trávenia, na zmiernenie prejavov nadúvania, kŕčov a iných tráviacich ťažkostí. Podporuje chuť do jedla a môže zlepšiť metabolizmus a podporiť detox. Je súčasťou doTERRA tráviacej zmesi ZenGest.
  • Detské brušká: Kvapku oleja Caraway zmiešajte s trochou kokosového, alebo iného bežného oleja a natierajte v smere hodinových ručičiek detské bruško. 
  • Zuby: Prehryznúť niekoľko semienok rasce bolo dobré na čistenie ústnej dutiny. Esenciálny olej sa používa na čistenie zubov a zlepšenie dychu. Môžete kvapnúť aj na zubnú kefku a umyť si tak zuby (prípadne s pridaním kokosového oleja). 
  • Funguje aj ako expektorans (na vykašliavanie a uvoľnenie nosa). Natierajme riedený na hrudník, alebo difúzujme. Mamičky malých detí prisahajú na natieranie riedeného oleja z rasce okolo nosa a na čelo - uvoľňuje soplíky. 
  • Kozmetika: kvapnite do pleťového krému. V kozmetickom priemysle sa esenciálny olej z kmínu pridáva do rôznych kozmetických prípravkov, ako sú napríklad krémy na pleť, na zlepšenie vzhľadu pleti a na zmierňovanie podráždenia kože.
  • Nálada: difúzujte, pridajte do masáže, pridajte kvapku do misky so soľou a vsypte do kúpeľa. Používa sa na zmiernenie úzkosti, zlepšenie nálady a uvoľnenie stresu. Kombinujte s peppermintom, citrusmi, citrónovou trávou.  

Zaujímavosť: Carvone + limonén tvoria Caraway aj Spearmint. Ako je to možné? 

Carvone je organická látka patriaca do skupiny terpenoidov, ktoré sa vyskytujú v rôznych rastlinách. Existujú dve izoméry carvonu, a to R-(+)-carvone a S-(-)-carvone, ktoré sa líšia v konfigurácii atómov. R-(+)-carvone má charakteristickú vôňu mäty a je hlavnou obsahovou látkou Spearmintu. S-(-)-carvone má charakteristickú vôňu kmínu. Vyrábajú sa aj synteticky a používajú sa v potravinárskom priemysle, kozmetike a v medicíne, dokonca ako insekticíd.

A čo hovorí kniha

Gifts of the Essential Oils? 

Podľa autorov caraway čistí myseľ od zmätku, vracia nám stratenú mentálnu energiu a prináša pocit pokoja, čo z neho robí skvelého spoločníka na písanie denníka, meditáciu, zapisovanie snov a relaxačné techniky.

Pre tých, ktorí sa trápia s nejakou prebiehajúcou zmenou v živote, odporúča Caraway ako pomocníka pri hľadaní cesty vpred. Pomôže nám "stráviť" novú situáciu, podporí kreativitu v hľadaní zbrusu nových myšlienok a nápadov - pomôže premeniť ich na niečo prekrásne. Podporí schopnosť vypočuť si múdrosť vnútorného hlasu a pomôže nám zbaviť sa obáv a perfekcionizmu, týchto dvoch prekážok vo využívaní vlastnej tvorivosti a originality. 

V magickej tradícii sa vraj považuje za jeden z mála olejov (len spolu s Frankincense), ktorý dokáže súčasne čistiť, aj chrániť, a toto sa vraj nazýva zasvätenie. Ďalej vymenúvajú rôzne typy nepriazne, pred ktorými nás, našich blízkych a náš majetok rasca dokáže chrániť!

Odporúčajú natierať na druhú čakru pre tých, ktorí si chcú zharmonizovať vzťahy najmä tí, ktorí si z detstva nesú bremeno a preto sabotujú súčasný vzťah, ktorý by inak mohol byť láskyplný a naplňujúci. Tiež vdychujte Caraway a pozvite ju dolu do svojej druhej čakry, aby ju harmonizovala. Vizualizujte oranžové svetlo v tejto časti tela a dovoľte, aby vaše rozhodnutia netvoril pocit nedostatku lásky, viny, alebo závislosti, ale láska a harmónia, ktorá je podstatou každého z nás.

Osobný sprej na energetickú ochranu: Caraway, Cypress, Juniper Berry, Lemon. 

Ochranná zmes: Caraway, Lavender, Frankincense

Práca so snami: Caraway, Clary Sage, Peppermint.