Caraway -rasca

Potraviny

Esenciálny olej z kmínu (Caraway) obsahuje zložky, ktoré mu dávajú tú super arómu a chuť. Považuje sa za jedno z najstarších korení, jeho použitie sa datuje až na rok 3000 pred Kristom. Používa sa preto ako aróma v potravinárskom priemysle a v kuchyni na dochutenie jedál - u nás napríklad do chleba, kyslej kapusty, k zemiakom, strukovinám. 

Caraway miluje naša kolegyňa Katka. No aj ja mám s ňou krásne spomienky. Varili aj vám v detstve kmínovú polievku? Naša babinka ňou riešila všetky mysliteľné problémy, fyzické aj duševné. Keď sa niečo dialo, najprv sústredene počúvala, súcitne prikyvovala hlavou, potom, akoby si na niečo spomenula, nadšene zvolala: Urobím kmínovú polievku! Červená zápražka, plno celého kmínu a na záver cez vidličku pustiť roztrepané vajíčko. Nepamätám sa, že by niekedy nebola zabrala. 

Skvele sa kombinuje takmer so všetkými olejmi z korenín - black pepper, cardamom, cummin, pink pepper. 

Ak vám tečú sliny, rýchlo si hummus spravte. No už dlho premýšľam, dá sa Caraway použiť aj v sladkej kuchyni?

Trávenie, dýchanie, zuby

Taktiež sa využíva v tradičnej medicíne na rôzne účely, vrátane 

  • zlepšenia trávenia a zmiernenia bolesti v žalúdku, ako aj na zmierňovanie prejavov nadúvania, kŕčov a iných tráviacich ťažkostí. Podporuje chuť do jedla a môže zlepšiť metabolizmus a podporiť detox. Je súčasťou doTERRA tráviacej zmesi ZenGest.
  • Prehryznúť niekoľko semienok rasce bolo dobré na čistenie ústnej dutiny. Esenciálny olej sa používa na čistenie zubov a zlepšenie dychu. 
  • Funguje aj ako expektorans (na vykašliavanie). 

Emócie

Okrem toho, esenciálny olej z kmínu sa tiež používa v aromaterapii na zmiernenie úzkosti, zlepšenie nálady a uvoľnenie stresu. Jeho omamná vôňa sa totiž považuje za upokojujúcu a relaxačnú. Niektoré zdroje tvrdia, že podporuje rozhodnosť a pomáha nám byť vernými svojim princípom aj ľuďom, na ktorých záleží.

Kozmetika

V kozmetickom priemysle sa esenciálny olej z kmínu pridáva do rôznych kozmetických prípravkov, ako sú napríklad krémy na pleť, na zlepšenie vzhľadu pleti a na zmierňovanie podráždenia kože.

Zaujímavosť: Jeden izomér karvonu + limonén je spearmint a druhý je caravay. 

Carvone je organická látka patriaca do skupiny terpenoidov, ktoré sa vyskytujú v rôznych rastlinách. Existujú dve izoméry carvonu, a to R-(+)-carvone a S-(-)-carvone, ktoré sa líšia v konfigurácii atómov. R-(+)-carvone má charakteristickú vôňu mäty a používa sa ako aróma v potravinárskom priemysle a v parfumérii. S-(-)-carvone má charakteristickú vôňu kmínu a používa sa ako aróma v potravinárskom priemysle a v medicíne. Carvone sa tiež využíva v kozmetickom priemysle a ako insekticíd.

A čo hovorí kniha

Gifts of the Essential Oils? 

Podľa autorov caraway čistí myseľ od zmätku, vracia nám stratenú mentálnu energiu a prináša pocit pokoja, čo z neho robí skvelého spoločníka na písanie denníka, meditáciu, zapisovanie snov a relaxačné techniky.

Pre tých, ktorí sa trápia s nejakou prebiehajúcou zmenou v živote, odporúča Caraway ako pomocníka pri hľadaní cesty vpred. Pomôže nám "stráviť" novú situáciu, podporí kreativitu v hľadaní zbrusu nových myšlienok a nápadov - pomôže premeniť ich na niečo prekrásne. Podporí schopnosť vypočuť si múdrosť vnútorného hlasu a pomôže nám zbaviť sa obáv a perfekcionizmu, týchto dvoch prekážok vo využívaní vlastnej tvorivosti a originality. 

V magickej tradícii sa vraj považuje za jeden z mála olejov (len spolu s Frankincense), ktorý dokáže súčasne čistiť, aj chrániť, a toto sa vraj nazýva zasvätenie. Ďalej vymenúvajú rôzne typy nepriazne, pred ktorými nás, našich blízkych a náš majetok rasca dokáže chrániť!

Odporúčajú natierať na druhú čakru pre tých, ktorí si chcú zharmonizovať vzťahy najmä tí, ktorí si z detstva nesú bremeno a preto sabotujú súčasný vzťah, ktorý by inak mohol byť láskyplný a naplňujúci. Tiež vdychujte Caraway a pozvite ju dolu do svojej druhej čakry, aby ju harmonizovala. Vizualizujte oranžové svetlo v tejto časti tela a dovoľte, aby vaše rozhodnutia netvoril pocit nedostatku lásky, viny, alebo závislosti, ale láska a harmónia, ktorá je podstatou každého z nás.

Osobný sprej na energetickú ochranu: Caraway, Cypress, Juniper Berry, Lemon. 

Ochranná zmes: Caraway, Lavender, Frankincense

Práca so snami: Caraway, Clary Sage, Peppermint.