Všetko, čo treba urobiť, je NADÝCHNUŤ SA

Počuli ste už niekedy výraz "forest bath" - lesný kúpeľ? Pochádza pôvodne z Japonska, kde sa nazýva šinrin-joku a označuje blahodárne účinky pobytu v lese: uvoľnenie stresu, zlepšenie dýchania, podporu imunity a navodenie dobrej nálady.  Knihy a kurzy, ktoré k tejto populárnej téme vznikajú, odporúčajú prechádzku, polihovanie v lese, objímanie stromov, poskakovanie, meditáciu, jemné cvičenie, hlboké dýchanie ... Nie každý deň sa môžeme dostať do lesa, no kedykoľvek si môžeme dopriať pár kvapiek esenciálneho oleja v difúzeri. 

Hlavnou zložkou tohto oleja je ester Bornyl acetát, ktorý má uvoľňujúce účinky na tkanivá, zvlhčuje dýchacie cesty, upokojuje úzkostné stavy a podporuje fungovanie buniek a imunitu. Ďalšími zložkami sú najmä Camphene (dýchanie) a Alpha-pinene (utišujúce, upokojujúce účinky vďaka podpore GABA receptorov). Okrem Sibírskej jedle sa Bornyl acetát hojne vyskytuje ešte v oleji Black Spruce (Čierny smrek). Druhá hlavná zložka Siberian Fir, Alpha - pinene, sa v ešte väčšej miere nachádza v olejoch Cypress, Frankincense, Juniper berry a v menšej miere v ďalších olejoch. Má schopnosť podporovať funkciu buniek a blahodárne pôsobí na nervový systém.

Pokiaľ ide o podporu duševného aj telesného zdravia, bude tento cenovo dostupný olej s nádhernou ihličnatou vôňou vaším favoritom. 

Siberian Fir (tiež nazývaný ako Siberian Silver Fir) je druh ihličnatého stromu, ktorý rastie v oblasti Sibíri a Kanady. Tieto stromy sú nesmierne odolné - dožívajú sa až 100 rokov, napriek tomu, že musia odolávať teplotám až -40 stupňov Celzia. Esenciálny olej doTERRA Siberian fir sa získava parnou destiláciou ihličiek stromov, ktoré už boli zoťaté pre drevársky priemysel (boli by teda odpadom). 

Tento olej má mnoho skvelých vlastností a využití: 

  • Podpora dýchacích ciest: Olej z Siberian Fir sa často používa na podporu zdravia dýchacích ciest a na uvoľnenie dýchacích ciest: vdychovaním, natieraním riedeného oleja.

  • Podpora imunitného systému: Tento olej sa tiež používa na podporu imunitného systému a zvýšenie obranyschopnosti organizmu, a to masážne, aromaticky aj vnútorne (v kapsuli). Viacerí odborníci podporujú jeho vnútorné používanie pri rekonvalescencii. 

  • Relaxácia a zníženie stresu: siahnite po ňom v čas zmien, nepokoja, príliš vysokého tempa, ktoré nám niekedy "nedá dýchať". Vdychujte ho z dlane, kvapnite do difúzera, spolu so soľou ho užívajte v kúpeli. Jeho ukľudňujúce a súčasne osviežujúce vlastnosti ho predurčujú aj na pridanie do telového mlieka či masážneho oleja. 

  • Difúzujte jedľu v noci a podporíte hlboký spánok. 

  • Emocionálne: ako všetky stromové oleje, môže podporiť náš pocit stability, uzemnenia, rovnováhy. Vdychujme ho pre podporu sebavedomia a rozptýlenie pochybností. Keď sa veci v živote začnú komplikovať, difúzujte Sibírsku jedľu.

  • Podpora kože: Olej z tejto rastliny má tiež protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, a preto sa často používa na podporu zdravia pokožky a na malé podráždenia kože. Dlhodobé nanášanie tohto oleja na pokožku by mohlo mať zosvetľujúci a zjednocujúci efekt, spomína sa tu. 

  • Podpora pohybového aparátu: po športe či inej namáhavej aktivite pridáme do masážneho oleja na uvoľnenie napätia a zlepšenie pocitu v svaloch a kĺboch - nohy, chrbát, šija.

  • Bonus: spolu s olejmi Wild Orange a Cinnamon (a/alebo Clove) vytvoríte perfektnú vianočnú vôňu pre útulnú atmosféru pohody, bezpečia a prijatia. Môžete z nej kvapnúť do krabičiek s darčekmi, alebo na vianočné ozdoby.

Dobre sa kombinuje s On Guard, Bergamot, Cedarwood, Wild Orange, Geranium. 

V jednom televíznom dokumente ukazovali japonského kuchára, ako ide s profesionálnym hubárom do lesa na čerstvé huby pre svoju kuchyňu. Mrholilo, les jemne zastierala hmla a keď títo dvaja vstupovali z cesty do lesa, predniesli:

"Prosíme o odpustenie, že vstupujeme do lesa. Ďakujeme za povolenie vstúpiť. "

a keď odchádzali, poďakovali a rozlúčili sa. 

Uvažovala som, ako asi chutí jedlo od takéhoto sústredeného, duchom prítomného kuchára, ktorý si nič neprivlastňuje, nič pre neho nie je samozrejmé, ale venuje tomu, čo robí, úplnú pozornosť, vďaku a úctu. 

A ako asi rozdielne "chutia" výsledky mojej práce, keď niečo robím narýchlo, v porovnaní s tým, keď majú veci, procesy a ľudia okolo mňa tento typ mojej úctivej, pozornej prítomnosti.


Aj my dnes môžeme, skôr ako si nanesieme kvapku Sibírskej jedle do dlane, poďakovať Prírode, vzdať úctu tomu vzdialenému stromu, ktorý roky rástol a vytváral kúzlo, ktorému hovoríme esenciálny olej. 

Vanessa Ovens vo svojej poetickej knihe Gifts of the Essential Oils (dary esendiálnych olejov) vníma olej zo Sibírskej jedle ako posla novej perspektívy, ticha, prítomnosti. Podľa nej olej zo stromu, ktorý vydrží také nehostinné podmienky, nám do života dáva MOHUTNOSŤ, stabilitu a schopnosť ustáť aj ťažšie časy. Jemne nás nimi vedie a pomáha nám neustávať v minulosti, ale kráčať ďalej - s dôverou, že vždy je tu pre nás cesta. 

Afirmácia:

Ponorím sa do hudby ticha a v nej nájdem svoju cestu.

Sibírska jedľa je podľa nej symbolom ticha, odolnosti, pevnosti, čistoty a schopnosti prijímať pozitívne dedičstvo predkov (a ako všetky jedle, aj táto uľahčuje zbavenie sa nezdravých nánosov, tráum a presvedčení od predchádzajúcich generácií). Odporúča kombinovať ju s olejmi Douglas Fir, Melisss, Vetiver, Lemon.     

Vzhľadom na vysokú koncentráciu účinných látok v esenciálnom oleji Siberian Fir by sa mal používať s opatrnosťou a v súlade s návodom na použitie. Okrem toho by sa mal pred použitím konzultovať s odborníkom na aromaterapiu alebo lekárom.