Jarná Tour 2023

V doTERRA máme stále nejaké príležitosti vzdelávať sa a inšpirovať sa v tom, ako čo najlepšie využiť kúzlo esenciálnych olejov, spolupracovať s nimi pre naše zdravie a pohodu. Každá si vyberie, čo sa jej hodí - osobne či on-line, veľké podujatie či malú skupinku, video, audio, články ... podrobné alebo letom-svetom. 

Tohtoročná Spring Tour - jar 2023

Tieto tour sa konajú 3x ročne. Jarná práve prebehla, letná bude mať za cieľ oboznámiť tých, čo neboli v Lisabone, o hlavnej téme Európskej konferencie - a tou bude isto nový rad produktov, na ktorý veľmi čakáme, MetaPWR. Nenechajte si ujsť preddavok informácií k tejto téme - 30. marca o 17:00, webinár. Jesenná sa konala v októbri.

Tohtoročná Spring Tour bola v hoteli NH Hotel One - neďaleko Ikea. Toto podujatie je vždy koncipované tak, že prospeje ako skúseným používateľom esenciálnych olejov, tak príležitostným, no špeciálne sa tam vyplatí pozvať tých, ktorí práve uvažujú, že sa chcú o nich dozvedieť viac, lebo toto je pre nich skvelá príležitosť nasávať vedomosti a skúsenosti príjemnou, zážitkovou formou. 

Tento raz to bolo tak, že bolo deväť stolov s deviatimi témami, každý stôl spravovala jedna skúsená lektorka. Účastníci sa po 20tich minútach presúvali od stolu k stolu a v malých skupinkách si vypočuli prednášky. Pomedzi to sme si vypočuli niekoľko prednášok z hlavného pódia. Celé to moderoval Roman Začka.

Témy pri stoloch:

 1. Zvládanie stresu a nálad (Eniko Gaal)
 2. Rodinné zdravia - muž, ženy, deti (Dadka Valábik)
 3. Šport a Esenciálne oleje (Iveta Zaťková, Krasia Marková)
 4. Detox / Očistenie a obnova (Mirka Števková)
 5. Redukcia toxického nákladu (Helena Galová)
 6. Balíček Jarnej túry (Irena Ritomská)
 7. Zdravie tráviaceho traktu (Andrea Michalcová)
 8. Starostlivosť o zvieratká (Marianna Tauferová)
 9. AromaTouch (Adriana Šéry).

Prednášky z pódia:

 • Úvod do esenciálnych olejov (Miška Začková)
 • Lifelong Vitality (Gitka Svobodová)
 • Jarná túra - balíček (Monika a Viliam Baťkovci)
 • Veda o esenciálnych olejoch (Andrea Puškárová)

Keďže som prednášala pri jednom zo stolov, nemohla som počuť ostatné prednášky, takže vám ponúkam obsah svojej prednášky a obsah strhujúcej vedeckej prednášky.

Veda o esenciálnych olejoch 

Prednášala vedkyňa Andrea Puškárová z Akadémie Vied, ústav molekulárnej biológie, laboratórium potravinovej a environmentálnej mikrobiológie.

Začalo to tak, že dve vedkyne zo SAV nedôverovali, že esenciálne oleje doTERRA sú také čisté, ako sa o nich píše, a urobili si vlastné analýzy, v ktorých sa im potvrdilo, že údaje uvedené na www.sourcetoyou.com sú pravdivé. Lebo vždy, keď chce vedec publikovať prácu o esenciálnych olejoch, musí uviesť ich zloženie a pôvod - bez toho sa to nedá.

Potom boli zvedavé najmä na antibiotické pôsobenie olejov. Najsilnejšími antimikrobiálnymi olejmi sa ukázali Oregano, Tymián a Clove (Klinček), teda oleje obsahujúce fenoly. Za niektorých okolností dobre fungovali aj Lemongras, Tuja (Arborvitae),  Škorica (Cinnamon), Cassia, Čajovník (Tea Tree) a Eukalyptus. 

Andrea premietla viacero slajdov Petriho misiek, do ktorých umiestnili baktérie, napríklad Zlatý stafylokok, Salmonela a Escherischia coli. Na to kvapli rôzne esenciálne oleje - najväčší záber z olejov malo Oregano.

Ešte zaujímavejším bol obrázok, kde na Zlatého stafylokoka použili rôzne oleje a aj širokospektrálne antibiotikum Chloramfenikol. Toto antibiotikum bolo prekonané aj Oreganom, aj Tymiánom!! Tak isto prekvapujúcim bol obrázok, kde skúmali oregano na multirezistentné baktérie, zasa sa ukázalo ako účinné. Multirezistentné baktérie sú dávnejšie celosvetový problém najmä v zdravotníckych zariadeniach - keď také niečo človek chytí, tak sa dlho trápi.

Testovali aj, či môžu oleje poškodiť bunky pokožky a pľúc - síce tiež len v laboratóriu, ale je možné konštatovať, že v rozumnej miere používané oleje majú neutrálny, alebo skôr ochranný účinok na tieto ľudské bunky. 

Pseudomonas, E. coli, Enterobakter, Morganela, Zlatý Stafylokok - podľa európskych noriem mali vyššiu účinnosť ako Chloramfenikol aj Cefuroxim tieto oleje: Oregano, Tymián a Cassia. 

Proti vláknitým hubám (plesniam) skúmali Tuju (Arborvitae) a zistili, že je najúčinnejšia v podobe výparov - keď ju kvapli na vrchnáčik misky. Keď pleseň strávila nejaký čas v tomto prostredí a potom ju aj presadili do priaznivého prostredia, nevedela už rásť.

Proti kandide zaberali oleje lepšie ako Flukomazol, a bolo ich dosť veľa, nielen Tymián a Oregano, ale aj Tea Tree, Lemongras, Arborvitae, Clove, Cassia. 

Celkový antioxidačný stav bunky

Je veľkou snahou nachádzať látky, ktoré majú antioxidačný účinok - teda vedia vychytávať voľné radikály a podporovať tým funkciu bunky, jej imunitu a čistenie. Po pôsobení olejov v laboratóriu sa celkový antioxiačný stav bunky zvyšuje, a to veľmi výrazne. O 403,7% Cassia, 307,4 % Oregano. Melaleuca, Tymián, Klinček, Šalvia: 170%. Eukalyptus, Arborvitae, Levanduľa: zvýšenie o 60 - 120%.

Ďalšia dôležitá informácia o olejoch doTERRA - Tuja neobsahuje tropolóny. To sú škodlivé zložky, kvôli ktorým nemohol byť tento olej pre ľudí používaný a jeho skvelé prospešné účinky využité. 

Nenadarmo záujem vedcov po celom svete o esenciálne oleje narastá. Zatiaľ čo v roku 2016, ak ste si dali do databázy PubMed tému "essential oils", získali ste cca 2600 výskumov, v marci roku 2023 ich bolo viac ako 27 000. Vo svete je teda boom esenciálnych olejov nielen medzi laikami, ale aj medzi vedcami.

Väčšina výskumov sa deje v laboratóriu, takže ešte bude treba urobiť obrovské množstvo experimentov, kým budeme môcť konštatovať ich pôsobenie v ľudskom tele. doTERRA má v tomto veľký náskok, už teraz prebiehajú rozsiahle klinické výskumy s poprednými univerzitami a sú už aj prvé výsledky. 

Slovenské vedkyne prispeli k poznaniu olejov najmä tým, že

 • pre nás overili, že doTERRA hovorí pravdu,
 • ich výskumy naznačili, aké úžasné účinky majú oleje v plynnom skupenstve, napr. u vláknitých húb (plesní) - teda že sú vhodné na prečisťovanie vzduchu difúzovaním,
 • publikovali pôsobenie olejov na ľudské kožné a pľúcne bunky, teda vhodnosť na natieranie na pokožku,
 • overovali antioxidačné pôsobenie olejov,
 • potvrdili účinnosť na ničenie baktérií - vhodné pre čistenie povrchov,
 • potvrdili, že tuja neobsahuje tropolóny.

Z toho vyplýva, že sa nemusíme báť povedať, že oleje sú v týchto smeroch účinné a ich použitie je pre nás veľmi prínosné. 

Aby už aj tí poslední, ktorí by považovali oleje za ezoterický výmysel, videli, že je za nimi chémia, výskum a že majú overenú účinnosť. 

Vízia ich pracoviska - spojili sa s ústavom polymérov a vytvárajú ochrannú fóliu na potraviny, napustenú esenciálnymi olejmi. V zahraničí to testovali. Po týždni sa jahody s oreganom nepokazili, ale chutili hrozne. No s lemongrasom to fungovalo skvele! Tiež budú skúmať účinky na črevný mikrobióm.   

No zdá sa, že hneď dnes by - podľa uvedených výsledkov - mohli z aromaterapie profitovať školy, škôlky a zdravotné zariadenia, ktoré chcú dezinfikovať vzduch a povrchy olejmi, ktoré sa vo viacerých prípadoch ukazujú ako účinnejšie než bežné čistiace prostriedky a dokonca aj ako antibiotiká.  

Spring Tour Balíček

(moja prezentácia)

Čo je hlavne treba vedieť o sprchovom géli:

Naše telo sa vyvíjalo približna 100 000 rokov a za ten čas kooperovalo a poznalo chemikálie okolitej prírody. Až posledných 50 - 100 rokov sa potýka so stovkami chemických zlúčenín, ktoré nikdy nepoznalo. Niektoré nám môžu zachrániť život (napr. niektoré lieky), ale mnohými inými si zbytočne škodíme - priemerná žena vraj na seba dá až 515 chemických látok, z ktorých viac ako polovica aj prenikne cez jej pokožku dovnútra. Sprchový gél s obsahom škodlivín je príkladom zbytočnej chémie. Kúpte si radšej nejaký ozaj neškodný, alebo rovno tuhé mydlo. 

Ale povedzte - ktorý sprchový gél má súčasne blahodárne pôsobenie na pokožku a aj na dušu?

Čo je treba vedieť o CP+

Kombinácia ŠTYROCH odrôd Copaifera, s úžasným podporným účinkom na celé telo, lebo pôsobí blahodárne na náš endo-kanabioidný systém. Uvádza sa posilnenie trávenia, imunity, srdcovo-cievneho systému, dýchacieho systému. Skvele dopĺňa esenciálny olej Copaiba, známy svojou schopnosťou podporiť imunitu a vzpružiť nervový systém, ako aj podporiť náš oddych a spánok, znížiť stres. Prítomné mamy hlásili: "jedna kvapka ráno pod jazyk pre duševné zdravie". 

Čo je treba vedieť o Abode

Je to alternatívna k On Guard, veľmi čistiaci, ale nie na vnútorné použitie. Používa sa na čistenie domácnosti - vzduch, povrchy, dlážky, ale aj na masáže a pri vdychovaní podporuje dýchanie.

Zasa si povedzme - kto iný, ako príroda, nám dáva možnosť umývať dlážku a pritom si osviežovať dýchacie cesty? 

Nenechajte si ujsť "preddavok" informácií o hlavnej téme tohtoročnej konferencie v Lisabone, o produkte, ktorý už naozaj veľmi čakáme - MetaPWR. 

Irena Ritomská